3 příběhy nejbohatších lidí světa, kteří začínali od píky

8. 9. 2017 Články

Začněme nejprve trchou matematiky. 1% lidí vlastní více než 48% světového bohatství. Pokud už jste dokázali vydělat alespoň půl milionu korun, řadíte se mezi 4% nejbohatších lidí světa. Zajímavé, že?

Teď se ale pojďme podívat na světové jedničky. Jak to vypadá v celosvětovém žebříčku nejbohatších lidí světa? Letos poprvé na chvíli vystřídal Jeff Bezos post nejbohatšího člověka současnosti – Billa Gatese. Pak si svá místa zase vyměnili. A tak boudou představeni oba.

Bill Gates

„Je fajn oslavovat úspěch, ale mnohem důležitější je věnovat pozornost lekcím, kterým nás učí naše chyby.“

William Henry Gates III. už téměř 20 let vévodí žebříčkům nejbohatších lidí světa, jeho majetek činí 86,4 bilionů USD (pozn. red.: stav k datu 4.9.2017). Je to počítačový mág a spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Microsoft.

Kdo by řekl, že jeho úplně první program byla elektronická hra „piškvorky“? Začít se dá tedy opravdu kdekoliv. Během školy se pak naboural do školního systému a zařídil si, že se ocitl ve třídě „s nepřiměřeným množstvím zajímavých dívek“. Studoval na Harvardské univerzitě, ale nikdy ji nedokončil (v roce 2007 ale dostal čestný diplom i tak). Na Harvardu také předpověděl, že se stane milionářem před 30. narozeninami. Tuto předpověď však předčil – když mu pak bylo 31, stal se miliardářem. Neovládá prý například žádný cizí jazyk a v roce 1977 byl dokonce v Novém Mexiku zatčen za řízení bez licence. Slavný Microsoft založil ve svých 20 letech, jeho rodina má prý zakázáno používat produkty Apple. Bill Gates, se stal ztělesněním amerického snu. Odstartoval z nuly, ale vystoupal až na úplný vrchol.

 

Jeff Bezos

Když jsem se rozhodoval, jestli založit firmu a stát se součástí internetu, o kterém jsem byl přesvědčený, že bude trhákem, zeptal jsem se sám sebe, zda budu litovat, když to zkusím a selžu. Odpověď byla ne. To, čeho bych později na 100% litoval, bylo, že jsem to nezkusil.“

Narodil se jako Jeffrey Preston Jorgensen, pak byl adoptován nevlastním otcem Miguelem Bezosem. Podnikat začal v devadesátých letech, a jak už to tak u velkých příběhů bývá, byznys nerozjížděl nikde jinde než v garáži. V roce 1994 založil společnost Amazon.com, kde nejdřív prodával pouze knihy. Víte, kde ho tento podnikatelský záměr napadl? Sepsal si ho totiž cestou v autě, zatímco řídila jeho manželka. Jen pro zajímavost – v roce 1997 by vás jedna jeho akcie vyšla na 18 dolarů. Po vydání elektronické čtečky knih Kindle v roce 2011 překonala hodnotu 200 dolarů, letos už se přehoupla dokonce přes 1000 USD. Nyní jeho majetek činí 83,9 bilionů USD (pozn. red.: stav k datu 4.9.2017). Založil mimo jiné také společnost Blue Origin, která podniká v oblasti vesmírné turistiky, koupil deník The Washington Post a na přelomu let 2016 a 2017 získal (Amazon) 600 milionů dolarů díky smlouvě se CIA, pro kterou Amazon poskytuje cloudové služby.

 

Kdo je nejbohatším podnikatelem u nás v České republice? Není jím nikdo jiný, než:

Petr Kellner

Byznysmen a finančník Petr Kellner má pověst poněkud tajemného muže. Je aktuálně 98. nejbohatším člověkem světa, hodnota jeho majetku je 13 bilionů USD (pozn. red.: stav k datu 4.9.2017). Na veřejnosti se moc neukazuje a s médii komunikuje jen zřídka. Narodil v České Lípě, mládí ale prožil v Liberci. V roce 1982 vystudoval Střední ekonomickou školu a v roce 1986 VŠE, obor ekonomika průmyslu. Původně se živil jako dealer kopírek. Roku 1991 Petr Kellner spolu se dvěma společníky založili v Teplicích PPF investiční společnost (v roce 1997 byla založena nová společnost PPF). Během 25 let své činnosti se PPF stala jednou z největších mezinárodních investičních skupin v Evropě, Rusku, Asii i USA, která investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti, maloobchodní služby, pojišťovnictví až po zemědělství.

 

Na závěr lze použít slova, jež vyřkl Thomas Alva Edison, známý vynálezce:

Neselhal jsem. Pouze jsem našel 10.000 způsobů, které nefungují.

Jediný bod, kdy totiž opravdu selžete, je ten, když se přestanete snažit. Protože každý pokus je další lekcí a další příležitostí, kterou můžete dostat.

 

Komentáře nejsou povoleny.