3 tipy, jak si vybrat tu pravou půjčku

16. 2. 2017 Články

Jestli přemýšlíte nad tím, že byste si vzali úvěr, přistupujte k rozhodnutí podobně jako byste si vybírali partnera. Půjčka s vámi bude žít a připomínat se vám několik následujících měsíců až let. Pokud nevíte, jaký spotřebitelský úvěr zvolit, rádi vám poradíme, jak na výběr toho pravého

První nabídka by neměla být poslední

Pokud jste pro banky a bankovní společnosti zajímavým kandidátem na poskytnutí úvěru, budou vám neúnavně zasílat nejrůznější nabídky na půjčky, hypotéky nebo kreditní karty. Všechny nabídky budou jedinečné, nejlepší a neopakovatelné. Nenechte se zlákat prvním úvěrem, který si pro vás poskytovatelé přichystají. První návrh málokdy bývá ten nejlepší, a proto si vždy udělejte srovnání s konkurencí.

Průzkum trhu se vyplatí

Při porovnání půjček je zapotřebí srovnávat srovnatelné. Zaměřte se především na výši roční procentní sazby nákladů. Díky RPSN (roční procentní sazbě nákladů) si spočítáte, kolik za půjčku skutečně zaplatíte. Vhod přijdou například online srovnávače, se kterými si snadno a rychle uděláte průzkum konkurence.

Abyste zjistili podmínky úvěru, není nutné chodit na pobočky bank osobně. Stačí mít počítač, připojení k internetu a vědět, co od půjčky očekáváte:

 • účel půjčky
 • výše půjčky
 • doba splatnosti

Přesvědčte se sami, že porovnáním nabídek můžete ušetřit i několik tisíc korun. Navíc internetové srovnávače si hravě poradí nejen s nabídkou bank, ale i nebankovních společností.

Nyní se pojďme na příkladu podívat, o kolik se od sebe liší dvě bankovní a jedna nebankovní nabídka.

Srovnej si konkurenci

Na podmínky se zeptejte klidně několikrát

Co bohužel online srovnání nenabídne, jsou pokuty a sankce za nedodržení obchodních podmínek. Ty se dozvíte až při vyřizování úvěru. Rozhodně nic nestvrzujte svým podpisem, jestliže je pro vás smlouva nejasná a nesrozumitelná. Důkladné přečtení a pochopení úvěrové smlouvy by mělo být samozřejmostí.

Bohužel mnoho žadatelů o půjčku úvěrovou smlouvu před podpisem nečte. A ti, co se pustí do jejího prozkoumání, mnohdy neví, co ve smlouvě hledat. Připomeňme si proto, jaké náležitosti by měla smlouva obsahovat.

 Jaké jsou povinné údaje smlouvy o spotřebitelském úvěru?

 • Druh a výše úvěru
 • Identifikace smluvních stran
 • Doba trvání úvěru
 • Podmínky čerpání
 • Výše úrokové sazby a roční procentní sazby nákladů
 • Výše měsíční splátky a počet splátek
 • Poplatky vyplývající ze smlouvy a sankce z prodlení
 • Dále by smlouva měla obsahovat informace například o mimosoudním řešení sporu či o ukončení smluvního vztahu

Jestliže smlouva tyto údaje neobsahuje, upozorněte poskytovatele na jejich absenci. V případě, že i přes vaši žádost o doplnění náležitostí ve smlouvě stále uvedeny nejsou, smlouvu nepodepisujte.

Komentáře nejsou povoleny.