4 důvody, proč by vás měla zajímat novela zákona o spotřebitelském úvěru

22. 3. 2017 Články

Určitě už jste zaslechli o novele zákona o spotřebitelském úvěru, který začal platit od prosince loňského roku. Říkáte si, proč by se vás mělo jeho znění týkat? Máme čtyři pádné důvody! 

1. Méně nedůvěryhodných poskytovatelů na trhu

Zákon o spotřebitelském úvěru (nebo také zákon č. 257/2016 Sb.,) v novém znění vešel v platnost 1. prosince 2016. Hlavní a asi nejzásadnější změnou je fakt, že od tohoto dne mohou v České republice nabízet úvěry jen licencovaní poskytovatelé. Licenci uděluje Česká národní banka na základě několika kritérií, která s novelou ještě zpřísnila. Regulace tak chrání především vás, spotřebitele, před nedůvěryhodnými úvěrovými společnostmi. Srovnavac-pujcek

2. Co s úvěrem od poskytovatele, který nedostal licenci?

Jestli jste si vzali úvěr od poskytovatele, který licenci ČNB nedostal, půjčku budete splácet i nadále podle smluvních podmínek. Buďto budou poskytovatelé i nadále spravovat stávající pohledávky nebo je prodají jiné společnosti. Pokud dojde ke změně věřitele, musí vás ale poskytovatel informovat. Podmínky smlouvy budou i po převzetí nadále platit, tak jak byly sjednané na začátku.

3. Na rozmyšlení máte až 14 dní

Přemýšlíte o hypotéce, ale potřebujete čas na rozmyšlenou? I v takovém případě vám zákon o spotřebitelském úvěru pomůže. Na detailní prostudování smlouvy a porovnání nabídek totiž dle zákona máte až 14 dní. Během této lhůty poskytovatel nesmí změnit navržené podmínky a vy se nebudete muset rozhodovat pod nátlakem. 

Slovnik-pojmu

4. Důkladnější prověření vaší bonity předchází problémům

Zákon zároveň bankovním i nebankovním společnostem ukládá důkladněji prověřovat poměr mezi příjmy a výdaji klienta. Pod drobnohled se dostává také úvěrová historie a platební morálka včetně případného využití úvěrových registrů. Dlužníci tak předejdou zbytečným problémům se splácením. Detailní prověření bonity tak dnes najdete u všech zodpovědných poskytovatelů.

Chcete se dozvědět více o novele zákona o spotřebitelském úvěru? Klikněte sem

Komentáře nejsou povoleny.