5 způsobů, kterými naučíte své dítě hospodařit

9. 2. 2017 Články

Peníze jsou nedílnou součástí života a téměř nikdy není dost brzy na to, abyste s nimi seznámili i své děti. Finanční gramotnost by u svých potomků měli budovat hlavně rodiče. Vyplatí se to.

1.   Peníze hrou

Jakmile se váš potomek začne učit poprvé počítat, nastává vhodný čas na kurz hospodaření pro nejmenší. Ukažte mu v praxi, jak peníze vypadají, jak je počítáte a jaké mají hodnoty. Hrajte s dítětem hry o počítání a nákupech třeba i na tabletu nebo počítači.

2.   Prasátko

Kdo neměl jako malý prasátko nebo kasičku, kam si ukládal kapesné a menší výdělky nebo peněžní dary. Učte své dítě od mala principy šetření a zodpovědného zacházení s penězi. Zvolte jeden den v týdnu nebo měsíci, ve kterém si vaše ratolest přepočítá našetřené úspory. Můžete si začít psát i jednoduché účetnictví, aby bylo vidět, jak se to v prasátku hýbe.

3. Seznamte je s bankou

Vezměte staršího školáka s sebou do banky a otevřete mu spořící účet na jeho jméno. Nechte ho mluvit s bankéřem a pokládat otázky, které bude mít, aby pochopil podmínky k účtu. Spořené finance pak můžete společně kontrolovat a spravovat přes internetové bankovnictví.

4. Naučte je plánovat

Plánování s příjmy a budoucími výdaji motivuje děti k dosažení svých cílů spoření. Připomíná jim, že s dostatkem peněz si mohou koupit, co chtějí. Naučte je šetřit na velké sny.

5. Nechte dítě nakupovat

I menší školák zvládne nakupovat pod dozorem. Dejte svému dítěti konkrétní částku a sledujte, za co bude v obchodě utrácet a jak bude s penězi zacházet. Děti si tak začnou utvářet priority a vyhnou se zbytečnému utrácení.

Komentáře nejsou povoleny.