5 rad, se kterými bude nákup ojetého auta bezpečnější

7. 4. 2017 Články

Chystáte se koupit zánovní auto? Z výhodné koupě vozu z druhé ruky se může rychle stát cesta do pekel, když si nepohlídáte několik základních pravidel. Jaká úskalí by vám při nákupu ojetiny neměla uniknout? 

 

 

1. Odpovídají identifikátory pravdě? 

Shodují se údaje v technickém průkazu s realitou? Prověřte si takzvané identifikátory, které vás mohou upozornit, že něco není v pořádku: zkontrolujte, jestli se na různých částech auta shoduje rok výroby, prověřte si číslo VIN („rodné číslo“ auta), pořádně překontrolujte, jestli s technickým průkazem souhlasí typ motoru.

Důležitá rada: Nepoctivý prodejce se pozná i podle toho, že často nechá vystavit duplikát velkého technického průkazu, ve kterém je uveden pouze poslední majitel vozu (čili zde nenajdete ani slovo o těch, kteří vůz vlastnili ještě před ním a tím pádem nedokážete odhadnout, jestli opravdu sedí uvedené kilometry). Podívejte se proto pořádně na přední stranu techničáku – držíte v rukou opravdu originál?

 

 

2. Kupujete auto od skutečného majitele?

Kupujete auto z bazaru? Pak se radši ujistěte, že je autobazar opravdu majitelem vozu. Pokud bazar prodej auta pouze zprostředkovává, bude záležet na tom, kdo podepisuje kupní smlouvu. Pokud smlouvu podepíše bazar, bude v případě reklamací držet záruku on. Soukromý vlastník je vždy uveden ve velkém technickém průkazu – prodejce požádejte o předložení občanského průkazu a ověřte si, zda je skutečně majitelem.

3. I kontrola pohmatem je důležitá

I když nejste odborník ma automobily, vůz si před nákupem pořádně osahejte. Na co byste se přitom měli soustředit? Nejprve se zaměřte na spáry karoserie pokud dokonale nelícují, je možné, že před sebou máte auto, které podstoupilo „plastickou operaci“ po havárii. Stejně tak vám leccos napoví odstín laku u jednotlivých dílů karoserie. Auto, které se někdo předtím snažil omladit a tyto úpravy se vám snaží zatajit, raději nekupujte.

 

4. Jak jsou na tom brzdy?

Ač vám vůz připadá v sebelepším stavu, vždy trvejte na zkušební jízdě. Dejte si načas a otestujte všechny režimy. Velkou pozornost věnujte především tomu, jak auto brzdí. Je dobré vyzkoušet si i jízdu po různých terénech (hladká silnice, nerovný povrch). Nebojte se ani šlápnout na plyn – přesvědčte se, že auto plynule řadí.


 5. Co skrývá podvozek?

Trvejte na kontrole podvozku na zvedáku či rampě v servisu. Prozkoumejte míru koroze kolem výfuku a na dalších dílech, stav uložení náprav a snažte se odhalit jakékoliv stopy po deformacích nebo svárech na nosnících, podbězích a prazích. Ty totiž mohou svědčit o vážné nehodě.

 

Nevíte si s nákupem ojetého vozu rady? Nechte si poradit od profesionálů!

 

Komentáře nejsou povoleny.