6 pravidel správného životopisu. Znáte je všechny?

18. 8. 2017 Články

Hledáte novou práci nebo se jen díváte po nových příležitostech? V každém případě se vám bude hodit pořádně napsaný životopis, bez kterého se neobejde snad žádné výběrové řízení. Víte, jaká pravidla byste při tvorbě CV měli dodržovat, aby ho personalista neshodil ze stolu dřív, než se dostanete na pohovor? Sepsali jsme pro vás 9 užitečných tipů.

 

 

Na internetu můžete najít nejrůznější vzory strukturovaného životopisu, do kterých vyplníte osobní údaje a stáhnete si hotové CV. I u takových generátorů byste si měli hlídat, aby:

  • byl životopis ve formátu PDF. Takový dokument zůstane zamčený přesně v takovém stylu, v jakém jste ho vytvořili.
  • bylo CV čitelné a přehledné. Zvolte nejlépe černé písmo na bílém podkladu. V jednoduchosti je síla a není tak potřeba být přehnaně kreativní. Usnadníte tím práci personalistům a uděláte lepší dojem.
  • životopis obsahoval i vaši aktuální fotografii. Budete tak lépe zapamatovatelní na pohovoru.

 

Jak na stukturovaný životopis?

Pojďme se podívat na to, jak by mělo správné CV vypadat:

1)   Jméno, příjmení, titul a kontaktní údaje

Tyto informace většinou uvádíte jako první. Dbejte na to, aby byly umístěny na viditelném místě, nejčastěji v levé horní části dokumentu. Rozhodně by neměl chybět ani telefon a emailová adresa. Do pravého rohu pak přiložte fotografii.

2)   Bydliště

Pokud se vaše trvalé bydliště liší od místa, kde opravdu bydlíte, uveďte obě a jasně je rozlište. Při hrubém výběru totiž zaměstnavatel může upřednostnit kandidáta, který bydlí v místě budoucího pracoviště.

3)   Pracovní zkušenosti

Poslední pracovní zkušenost by měla být nejvíce nahoře. Je to jedna z hlavních informací, kterou personalista hledá. Zvýrazněte firmu a pozici. Důležitý je stručný, ale výstižný popis práce nejlépe v přehledných odrážkách. Uveďte přesné trvání pracovního poměru, i měsíce! To stejné udělejte i u dalších zaměstnavatelů staršího data, kteří by měli být správně chronologicky seřazeni. Zvažte také relevanci vašich zaměstnání. Do životopisu například nemusíte uvádět všechny brigády, které s nabízenou pozicí ani nesouvisejí.

4)   Vzdělání

Uveďte od nejvyššího po nejnižší. Dodejte název instituceobor, období studia a téma závěrečných prací.

5)   Ostatní znalosti a dovednosti

Pochlubte se vším, co jste v životě dokázali (ale nepřehánějte, pravda vždy vyjde najevo). Uveďte řidičský průkaz, jazyky které ovládáte a jejich klasifikaci. Dobré je zmínit také absolvované jazykové nebo profesní kurzy, které mají spojitost s praxí. Uvést můžete i svou uživatelskou úroveň PC a speciální programy, které ovládáte.

6)   Koníčky

Snažte se vyhnout obecným pojmům, jako třeba sportčtení nebo příroda. Buďte konkrétní a zužitkujte své vášně. Dosáhli jste například ve sportu nějakého úspěchu? Vedli jste na škole filmový klub? Znovu se pochlubte. Takové informace o člověku něco napoví a můžete se trefit do noty danému manažerovi a získat nějaké ty body navíc.

Obecně platí, že CV by nemělo být přehlceno informacemi, ale mělo by byt relativně stručné a úderné, obsahovat hlavně tvrdá fakta. Důležitá je hlavně maximální přehlednost, aby vždy personalista v pár vteřinách našel, co potřebuje.

Komentáře nejsou povoleny.