8 klíčových otázek než si vezmete půjčku

24. 4. 2018 Články
Novinka

V České republice si lidé půjčují běžně. Někdo potřebuje peníze na dům, někdo na dovolenou a někdo zase na novou pračku. Půjčka vám může pomoci, ale je dobré k ní přistupovat s rozumem. Odpovězte si před každou půjčkou na těchto 8 otázek.

 

  1. Půjčuju si, abych splatil jinou půjčku?

Pozor, tady bijí výstražné zvony na poplach! Pokud se vám nedařilo splácet doteď, další půjčka vám většinou nepomůže. Buďte obezřetní, protože při zpoždění splácení naskakují poplatky, procenta i další sankce…

Tip: Férový poskytovatel půjček vám v takovém případě nebude nabízet další peníze. Ohrozil by vás i své peníze. Abyste mohli vyřešit složitou situaci, chtějte konsolidaci (spojení půjček do jedné s menší měsíční splátkou).

 

  1. Nemám na krku exekuci?

Hrozí vám exekuce? Pak už asi nějakou dobu nezvládáte splácet. Jestli je to tak, rychlá půjčka s vysokým úrokem vaši situaci nevyřeší. Půjčku na vyplacení exekuce vám proto rozhodně nedoporučujeme, protože pomůže jen zdánlivě a na omezenou dobu.

Tip: Když vám hrozí exekuce, určitě ji nevyřešíte běžně dostupnými půjčkami. Kontaktujte věřitele nebo úvěrovou poradnu a začněte problém řešit narovinu.

 

  1. Opravdu si potřebuju půjčit?

Rozbitý spotřebič nebo auto jsou určitě správnou chvílí, kdy má půjčka má smysl. Ale ruku na srdce, určitě potřebujete zbrusu nový telefon za 25 000 Kč nebo obří televizi za 60 000 Kč? Odpovězte si upřímně sami. V každém případě ale půjčka není dobrý nápad, pokud chcete peníze použít na dovolenou, svatbu nebo někomu chcete dát „lepší“ dárek.

Tip: Ať už za půjčku plánujete pořídit cokoliv, mělo by to vydržet déle, než budete půjčku splácet. Tím se řiďte!

 

  1. Vybral jsem si správného poskytovatele úvěru?

Půjčku vám dneska nabídne kde kdo. Dávejte si pozor na společnosti, kterým jde jen o zisk. Před půjčkou si pečlivě pročtěte podmínky vybrané společnosti, najděte si reference nezávislých zákazníků a zeptejte se na společnost známých a kamarádů.

Tip: Na internetu můžete najít i celou řadu srovnání. Vyzkoušejte třeba náš srovnávač poskytovatelů půjček.

 

  1. Budu mít jak splácet? 

Pokud nemáte stálý příjem, dobře si rozmyslete, jestli půjčku zvládnete splácet. Nepůjčujte si zbytečně moc, hlavně jestli doma vydělává jen jeden z vás. A raději si nechte rezervu, abyste i z jednoho platu vše zvládli splatit.

Tip: Spočítejte si veškeré příjmy a výdaje domácnosti. Půjčte si tolik, abyste částku zvládli splácet. A nezapomeňte na rezervu.

 

  1. Je půjčka pro mě, nebo si půjčuju pro někoho? 

Ani pro nejlepšího kamaráda na světě byste si neměli půjčovat peníze. Je to obrovské riziko, a navíc i trestný čin. V nejhorším případě skončíte v exekuci a kamarádovi se nestane vůbec nic. I kdyby ne, budete mít v registru záznam o půjčce, takže už další půjčky budete získávat hůř.

Tip: Pokud potřebuje kamarád vytrhnout trn z paty, pozvěte ho na jídlo nebo mu pomozte sehnat práci/bydlení apod. Případně mu půjčte své peníze, pokud to váš rozpočet snese.

 

  1. Víte určitě, kolik vás bude půjčka celkem stát?

Za každé situace si před půjčkou vždycky podrobně prostudujte podmínky. Jinak se vám může snadno stát, že ve finále zaplatíte ve splátkách víc než dvojnásobek půjčené částky. Zaměřte se hlavně na část o sankcích za zpoždění platby. Tam často bývají vysoké penalizace.

Tip: I když potřebujete půjčit jen malou částku, postupujte obezřetně. Projděte si náš přehled TOP poskytovatelů mikropůjček.

 

  1. Chápu bez výhrad obchodní podmínky?

Některé neseriózní společnosti mají v obchodních podmínkách složitá souvětí, a dokonce záměrně vynechávají důležité informace. Za žádných okolností nepodceňujte prostudování podmínek. A pokud si něčím nejste jistí nebo něčemu nerozumíte, ptejte se, ptejte se, ptejte se.

Tip: Vaším největším nepřítelem v obchodních podmínkách jsou obecné formulace typu: „věřitel si vyhrazuje právo požadovat náhradu veškerých nákladů s vymáháním.‟ Poskytovatel půjčky pod takovou větu může schovat nehezké poplatky.

Komentáře nejsou povoleny.