Britové mají novou librovou minci. Navrhl ji 15letý student

28. 3. 2017 Články

Ve Velké Británii dnes vstoupilo do oběhu na 300 milionů nových jednolibrových mincí. Libra, kterou navrhl 15-ti letý školák, má dvanáct hran a na jejím rubu můžete najít růži, bodlák, pórek a trojlístek. Hlavní zbraní nového oběživa jsou ale ochranné prvky. 

 

 

Libra

Zdroj: Britská královská mincovna (The Royal Mint)

Právě bezpečnost byla hlavním důvodem, proč se britská vláda rozhodla pro tak zásadní změnu. V království je totiž podle odborníků falešná jedna librová mince ze čtyřiceti. Tato forma boje proti padělatelům má podle tamního ministerstva financí zachránit podnikům, bankám i daňovým poplatníkům až miliony liber ročně.

Za netradiční podobou mince stojí i patnáctiletý student David Pearce. Jeho návrh totiž vyhrál celonárodní soutěž o podobu nové jednolibrovky. Světová média už pro libru používají označení „nejbezpečnější mince světa“. A to hned kvůli několika bezpečnostním prvkům.

 

 

Čtyři symboly zasazené do královské koruny na zadní straně mince zastupují každou ze zemí Spojeného království. Růže reprezentuje Anglii, pórek Wales, bodlák patří Skotsku, a trojlístek je neodmyslitelně spjat se Severním Irskem. Na druhé straně je portrét královny Alžběty II. A právě pod jejím krkem se nachází další bezpečnostní prvek – symbol libry (£), který se při náklonu mince do jiného úhlu změní na číslo 1. Oříškem pro padělatele by měly být i střídající se hladké a vystouplé vroubky na hraně mince.

 

Britská média připomínají, aby lidé nespoléhali na to, že novou minci uplatní od nynějška všude – nepřijímají ji například všechny parkovací a prodejní automaty. Nepasuje také dosud do všech nákupních vozíků. I to je důvod, proč stará librová mince zůstane v oběhu až do 15. října letošního roku.

 

Jak se vám nová librová mince líbí? Myslíte si, že by česká koruna měla projít změnou? Podělte se s námi o své názory v komentářích na Facebooku

 

Komentáře nejsou povoleny.