Chcete investovat malými částkami? Zkuste to s P2P!

20. 4. 2017 Články

Přímé půjčování peněz mezi lidmi není ani pro české zákazníky žádnou novinkou. S P2P půjčkami přicházejí stále častěji do styku lidé, kteří si nechtějí peníze půjčit, ale naopak investovat. Stačí k tomu totiž jen pár korun. 

Kde se vzaly p2p půjčky a jak to funguje

V České republice zatím koncept peer-to-peer úvěrů běží s poměrně krátkou historií. Jedním z průkopníků na tuzemském trhu je od roku 2016 společnost Zonky.

Model p2p půjček funguje bez bank, pouze na bázi půjčování mezi lidmi. Výhody to přináší oběma stranám. V následujících řádcích se budeme zabývat fungováním p2p půjček pohledem investora.

Ten si vybere z předem filtrovaných nabídek pouze prověřených dlužníků. Svobodně se následně rozhodne, komu chce půjčit a jak vysokou částku. V některých případech může ovlivnit dokonce i výši úroku.

Jak investovat a jaké jsou výhody

Samozřejmě je pro něj taková investice vždy s určitými riziky – pokud dlužník nebude splácet. Proto je vhodné riziko rozložit, tedy zjednodušeně řečeno investovat do většího počtu osob. Je zapotřebí myslet i na omezenou likviditu (zpěněžitelnost) takové investice. Na druhou stranu ovšem podobně jako všude jinde platí, že čím vyšší riziko, tím vyšší je i výnos. Ten tak při takovém typu investic může začínat na cca 7 až 10 %, ale vyšplhá se v některých případech i na vyšší desítky procent.

Ideálním investorem je tak ten, kdo má našetřený dostatečný obnos tak, aby ho neohrozil ani několikaměsíční výpadek příjmu. Ale investovat se navíc dá už od poměrně malých částek. Například na Zonky můžete začít investovat už od 200 korun. 

Nastavení smluvních vztahů mezi účastníky a případně i vymáhání nezaplacených pohledávek má pak na starosti dotyčný portál, který dlužníky a věřitele sdružuje. Fungují vesměs na principu aukce. Obdobně funguje i investování do firem, protože půjčky nehledají pouze jednotlivci. Zde se klade větší důraz na prověření žadatele, ale investuje se také s vyššími částkami – asi od 1 000 až 5 000 Kč.

Komentáře nejsou povoleny.