Silná koruna. Co zlevní a co zdraží Čechům?

6. 12. 2017 Články

Česká koruna posiluje, to je bezesporu dobrá zpráva pro ty, kdo se chystají v zimě na lyže do Alp, nebo třeba za teplem a exotikou do Thajska. Za své peníze si koupí víc. Situaci je ale třeba vnímat komplexněji. Měnová politika má přímý dopad například třeba na všechny plátce hypoték. A třeba zvyšování úrokových sazeb už jim takovou radost neudělá. Co se tedy děje?

Co a proč se stalo s korunou

Minulých několik let jsme byli svědky anomálie, chcete-li velkého pokusu centrálních bankéřů, který přímo i nepřímo ovlivnil naše životy. Když centrální banky bojovaly s následky hospodářské krize z let 2008 a 2009, snížily postupně úrokové sazby na minimum, mnohde se dokonce dostaly do záporu. To znamená, že když někdo do centrální banky uložil peníze, vyplatila mu jich méně.

Centrální banky zkrátka tiskly peníze, aby pomohly ekonomice. Těch ale bylo na trhu moc, a proto musely banky platit za to, že centrálním bankám půjčovaly peníze. Když potom měla Česká národní banka obavy, že naše ekonomika propadne do deflace (což je pro bankéře velký strašák), nemohla proti ní bojovat manipulací s úrokovými sazbami – byly na nule.

Koruna na prášcích

Došlo tedy k něčemu dříve nevídanému. Česká národní banka vyhlásila tzv. kurzový závazek a v listopadu 2013 oslabila měnu až na úroveň 27 korun za euro. Další roky srdnatě bojovala se spekulanty a nakupovala další a další eura, aby korunu na této hladině udržela.

Radost měli vývozci. Díky slabé koruně získali na řadu let velkou konkurenční výhodu (i když byla relativní, protože řada z nich obchoduje v eurech). Nám ostatním zdražily dovolené, ale je fakt, že ekonomika se nastartovala k růstu, který je jedním z nejvyšších v rámci celé Evropy. A lépe se začal mít každý, protože růst zvýšil tlak na zvyšování mezd a inflace, kvůli které se intervence dělaly, dlouho nepřicházela. Naše peníze tedy neztrácely na hodnotě.

Návrat k normálu

Celá tato vychýlená rovnováha ale nenávratně spěla ke konci. A tak, když se inflace vrátila tam, kam měla, tedy ke 2 % ročně, národní banka po měsících váhání kurzový závarek v dubnu letošního roku ukončila. Koruna okamžitě mírně posílila, ale žádné drama se nekonalo. Nyní, po více než půl roce, se naše měna už vrací k normálu, tedy k hodnotám před začátkem intervencí centrální banky.

K normálu se ale vrací celá měnová politika. Lidé se mají lépe, mohou více utrácet, což tlačí na růst inflace. Občas k tomu pomůže i nedostatek smetany, což zdraží máslo, nebo třeba odhalené nebezpečné látky v chovech slepic, které vedou k nedostatku a zdražení vajec. A když je inflace nad inflačním cílem ČNB, je potřeba zakročit, ekonomiku lehce zabrzdit. Jak? Zvednutím úrokových sazeb.

Hypotéky zdraží, úspory moc nevynesou

Česká národní banka zvedla úrokové sazby dvakrát, spekuluje se, že tak učiní v prosinci ještě jednou. Aktuálně se mezi bankami půjčuje za 0,5 % (což je pořád ještě nic oproti situací před krizovým rokem 2008) a je téměř jisté, že sazby dál porostou.

To už tak skvělá zpráva není. Je konec rekordně levných hypoték a pro všechny, kdo si bydlení pořizovali na krev, je to varování. Po skončení fixace budou jistě splácet víc. Koruna sice posiluje, takže se na dovolené v cizině můžeme cítit lépe, doma už to ale taková sláva není. Růst cen nám tahá stále více z peněženek, inflace nám znehodnocuje úspory.

Čas investovat

Myslet si ale, že by banky začaly více úročit vklady a ochránily nás tak před inflací, je naivní. Jednak je inflace téměř 3% a základní mezibankovní úrok je šestkrát menší, jen 0,5 %, jednak mají banky z času intervencí peněz dost, takže žádné další od střadatelů nepotřebují, proč by tedy úroky zvyšovaly?

Je proto dobrý čas pro investice. Kromě klasických fondů se otevírají i možnosti různého crowdfuningu (Zonky, finGOOD a podobně), které při snesitelném riziku nabízejí hezký výnos. A protože nelze očekávat, že by ČNB úroky dále nezvyšovala, měli by se minimálně všichni ti, koho čeká refinancování hypoték, připravovat na to, aby mohli při refixaci část úroku splatit.

Štěstí přeje připraveným.

Komentáře nejsou povoleny.