Datové tarify v ČR aneb Proč si pořád stěžujete? Vždyť tu máme „mraky napumpovaných dat“

8. 6. 2017 Články

Chcete neomezený datový tarif s rychlým internetem? Přestěhujte se z Česka, protože u nás se ho asi jen tak nedočkáte. I když se situace zlepšuje a blýská se na lepší časy, nabízí se otázka jak dlouho to bude trvat? 3 měsíce, 2 roky nebo půl století? To ví jen naše svatá trojice mobilních operátorů. My jsme pro vás zmapovali momentální situaci.

Vezměme to pěkně popořádku. V roce 2013 nastal převrat v telekomunikačních službách, protože byly představeny tzv. neomezené tarify. WOW! Místo dvou korun za SMS a šesti korun za volání jsme najednou mohli dělat obojí neomezeně za zhruba 750 Kč měsíčně. K tomu jsme dostali navíc 1,5 GB dat. Tenkrát to vůbec nebylo špatné. Jasně, cena mohla být nižší, ale když to porovnáme s tehdejšími poměry, inu dobrá.

Jenže uběhly čtyři roky a … nic se nestalo. I přesto, že nastal neuvěřitelný technologický posun a smartphone u nás vlastní každý druhý člověk, s operátory to nehnulo. Takže i po čtyřech letech tu máme pořád ty stejné tarify se stejnými datovými balíčky v ceně. A vězte, že jeden a půl giga dat je zatraceně málo. V dnešní době videí, fotografií a internetových hudebních přehrávačů vám tohle vystačí sotva na 14 dnů. A pak? Pak budete mít internet, který nebude fungovat nebo vytáhnete peněženku a opět přihodíte nějakou tu korunu za další extra porci dat. Vlastně ono těch korun bude celkem dost. Tlak veřejnosti nakonec vyvolal u operátorů akci v podobě nových tarifů a podmínek. Jak vypadají?

My tři operátoři jdeme k vám

V České republice jsou tři hlavní mobilní operátoři. Růžový, modrý a červený. I když mají rozdílná loga a barvy, vesměs přináší to stejné. Společnost T-mobile nabízí nové neomezené tarify s mraky dat. Tedy, jak se to vezme. S tarifem „Mobil M“ máte neomezené volání do všech sítí a 4 GB dat. Měsíčně zaplatíte 799 Kč a smluvně se upíšete na 2 roky. Jakmile data vyčerpáte, můžete si dokoupit 60 MB za 29 Kč nebo 220 MB za 100 Kč. Doporučujeme vám si data hlídat, protože jakmile je vyčerpáte a nebudete si chtít další dokoupit, zůstáváte bez internetu.

Modrý operátor O2 vám sice nenabízí mraky dat, ale za to starou dobrou „porci“ neomezeného volání a dat za 749 Kč s 1,5 GB. Pokud byste chtěli 6 GB dat, musíte zaplatit 849 Kč měsíčně a uzavřít smlouvu na 24 měsíců. To je klasika, bez toho to prostě nepůjde. Pokud sdílíte hodně fotek a videí, můžete si též po vyčerpání dat navýšit balíček. Tentokrát o 2 500 MB za 249 Kč. A rázem je to 1 248 Kč za měsíc. Jako tříčlenná rodina máte nárok na O2 rodinný tarif, což znamená 5 GB dat, neomezené volání, neomezené SMS a 766 Kč měsíčně. Dohromady tak musíte z rodinného rozpočtu vydat ročně 27 tisíc korun. Rozlučte se s dovolenou.

Co nabízí červený Vodafone, mimochodem druhý největší operátor na světě? Ten své tarify po čtyřech letech dle svých vlastních slov „napumpoval“ a za částku 777 Kč měsíčně slibuje neomezené volání, SMS a 5 GB dat. Navíc vám jako dárek v aplikaci Můj Vodafone daruje další 2 GB dat. Stačí aplikaci používat a každý měsíc si jejím prostřednictvím data vyzvednout. I zde podepíšete smlouvu na 24 měsíců a pokud byste měli dat pořád málo, můžete si dokoupit další 2 GB za 149 Kč. Jestli všechna data vyčerpáte a o dokoupení nových se nepokusíte, Vodafone 500 MB za 49 Kč dokoupí za vás.

 

 

Chcete výhodnější tarif?

U všech operátorů došlo tedy k navýšení dat, ale ke snížení cen nikoli. Přitom v zahraničí jsou ceny výrazně nižší. Spotřebitelskésdružení dTest na současnou situaci zareagovalo a rozjelo kampaň s názvem Chci výhodnější tarif, kde nabádá spotřebitele k  aktivitě s cílem změnit trh s tarify. Stačí se do 8. června zaregistrovat na stránkách www.chcivyhodnejsitarif.cz, na kterých se zároveň dozvíte více informací.

Poslanci schválili novelu Zákona o elektronických komunikacích, která má posílit postavení spotřebitele ve vztahu k mobilnímu operátorovi. Třeba se opravdu můžeme těšit na lepší časy. Třeba zmizí vysoké ceny a smlouvy na dobu určitou. Třeba bude brzy Česká republika datovým rájem. Třeba.

Komentáře nejsou povoleny.