Dejte si pozor na výpověď dohodou. Může vás připravit o odstupné i podporu

6. 4. 2018 Články
Novinka

Odchod z práce je nepříjemný, některé firmy ho ale dělají ještě horší. Výpověď maskují jako dohodu, jejíž podpis vás připraví o spoustu peněz. Přečtěte si, o co všechno můžete přijít a jak se bránit.

 

Slyšeli jste někdy o odchodu z práce takzvanou „výpovědí dohodou”? České právo ne. Je to jen trik zaměstnavatelů, aby přelstili zaměstnance a nemuseli jim vyplácet odstupné.

Lidé se totiž podpisem takové smlouvy mohou připravit o peníze ve výši několika měsíčních platů. A na úřadu práce na ně čeká další nemilé překvapení. Vlastní vinou nemají nárok na plnou výši podpory.

 

Pokud jste zaměstnaní na hlavní pracovní poměr a máte už za sebou zkušební dobu, existují z právního hlediska jen dva způsoby, jak pracovní poměr ukončit:

 

 • dohodou – dobrovolným rozhodnutím obou stran, a tedy shodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,
 • výpovědí – jednostranným rozhodnutím buď zaměstnance nebo zaměstnavatele, pro které není potřeba souhlas druhé strany.

 

Zaměstnanec tak buď dostane či dá výpověď, nebo dobrovolně podepíše oboustrannou dohodu. Kombinace obou variant v podobě „výpovědi dohodou” však neexistuje. Ročně se přitom na lest zaměstnavatelů nachytají stovky lidí.

„Výpověď dohodou” maskuje právně ukotvenou dohodu o ukončení pracovního poměru. Její uzavření je totiž pro zaměstnavatele výhodnější. Ve většině případů pak totiž nemusí zaměstnancům vyplácet odstupné.

 

Jedním podpisem bez peněz

Název „výpověď dohodou” tak má zaměstnancům navodit pocit, že se jedná o výpověď, kterou chtě nechtě musí přijmout. Reálně je to však dohoda, jejímž podpisem stvrzujete, že odcházíte dobrovolně a se vším souhlasíte.

Přicházíte tak o výhody, na které máte právo. Jedná se především o nárok na odstupné a plnou výši podpory v nezaměstnanosti.

 

Na odstupné máte nárok, pokud:

 • dostanete výpověď,
 • v práci končíte dohodou, ve které jsou jako důvody ukončení pracovního poměru uvedeny organizační změny nebo zdravotní rizika.

 

Pokud v dohodě důvody výpovědi chybí, nemůžete si právně nárokovat odstupné. Právě toho využívají nečestní zaměstnavatelé, kteří ve „výpovědi dohodou” schválně důvody neuvádějí. Jejím podpisem se tak vzdáváte toho, na co máte nárok.

 

Zbystřit byste měli také v případě, kdy ještě nemáte nalezené nové místo a míříte na úřad práce. Způsob, jakým odcházíte ze zaměstnání, totiž výrazně ovlivní i výši vaší podpory v nezaměstnanosti:

 • pokud dostanete výpověď nebo odcházíte dohodou s jasně uvedeným důvodem, máte nárok na podporu ve výši 65 % z vašeho průměrného čistého příjmu v prvních dvou měsících, 50 % v následujících dvou měsících a 45 % po zbytek podpůrné doby,
 • pokud dáte výpověď sami (z jiných důvodů, než je vážný zdravotní stav nebo péče o dítě), náleží vám podpora pouze ve výši 45 % předchozího čistého příjmu,
 • pokud odcházíte dohodou, ve které nejsou uvedené důvody, máte nárok pouze na sníženou podporu ve výši 45 % vašeho průměrného čistého platu. Odchod se tak bere jako vaše rozhodnutí, i když vám ho zaměstnavatel předložil jako hotovou věc. Podpisem takzvané „výpovědi dohodou” tedy nepřicházíte jen o jednorázové odstupné, ale ovlivníte svůj příjem na měsíce dopředu.

Nenechte se sebou zametat

Ačkoli právně „výpověď dohodou” neexistuje, je takový dokument platný. Nezáleží totiž na  jeho nadpisu či pojmenování, ale na samotném obsahu, se kterým podpisem souhlasíte. Je proto nezbytné znát svá práva a nenechat se natlačit do něčeho, s čím nesouhlasíte.

Jak se bránit?

 • Nenechte se zastrašit. Někteří zaměstnavatelé přistupují k drsnějším metodám a vyhrožují, že v případě, kdy nebudete na návrh dohody reagovat, vejde automaticky k určitému datu v platnost. Je to nesmysl. Dohoda o ukončení pracovního poměru je smlouva mezi dvěma stranami a vyžaduje oba podpisy. Bez nich je neplatná.
 • Nepodepisujte, s čím nesouhlasíte. Pokud nesouhlasíte s předloženým dokumentem, v žádném případě ho nepodepisujte. Trvejte na dopsání důvodů vašeho odchodu. Právě ty vás mohou dělit od získání odstupného i vyšší podpory v nezaměstnanosti.
 • Berte si čas na rozmyšlenou. Praktiky v některých firmách fungují na bázi vyhrožování. Zaměstnavatelé tvrdí, že pokud nepřistoupíte na dohodu a okamžitě smlouvu nepodepíšete, najdou proti vám provinění a dají vám ihned výpověď za hrubé porušení kázně. Svědomí máte čisté, nenechte se zatlačit do kouta. Dopřejte si dost času, abyste dohodu pořádně pročetli a dodali k ní vaše připomínky. Obranou je také shromažďování důkazů, že vám zaměstnavatel vyhrožoval. Podle statistik vyhraje drtivou většinu podobných sporů právě zaměstnanec.
 • Zjišťujte si informace. Lidé mnohdy ani netuší, jaká práva v zaměstnání mají. Pro zaměstnavatele pak není těžké vymyslet způsob, jak zaměstnancům jednoduše odepřít jejich práva.

Komentáře nejsou povoleny.