Co dělat, když jste natankovali do auta špatné palivo?

27. 7. 2017 Články

Stát se to může opravdu každému. Nezáleží na tom, jak dlouho řídíte nebo jaký máte vztah k autům. Stačí chvilka nepozornosti a problém, který vás může vyjít až na desítky tisíc korun, je na světě. Jak zachránit situaci, kdy jste do nádrže natankovali jiný druh paliva? Odborníci z Autotýmu mají pár chytrých rad. 

 

 

Pár rad proti špatnému tankování

Riziko, že na čerpací stanici sáhnete po pistoli se špatným palivem se zvyšuje, když máte auto půjčené. Informace o druhu paliva se v takovém případě stává jednou z nejdůležitějších. Pokud vám ji majitel auta neřekne, většinou je napsaná na zadní straně malého technického průkazu. Snažte se vždy tankovat pozorně. Pokud střídáte auta, která jezdí na odlišný pohon, vždy si zkontrolujte, které palivo tankujete. Zde platí základní pravidlo:

  • černá tankovací pistole je na naftu

  • zelená tankovací pistole je na benzín

  • bílá tankovací pistole je na etanol

A to platí i pro zahraniční cesty. Letos se začíná používat univerzální značení pohonných hmot na všech čerpacích stanicích ve státech Evropské unie, což vám usnadní tankování v cizině. Po zaplacení u pokladny doporučujeme vždy pro jistotu zkontrolovat účtenku.

Problém už je na světě, co s tím?

Naftová tankovací pistole má větší průměr než benzínová nádrž, proto zde problém zpravidla nehrozí. Benzín do naftové nádrže však natankujete bez problémů a právě tady nastává častý kámen úrazu. Pokud natankujete špatné palivo, platí jednoduché pravidlo: nestartujte! Ideálně ani neotáčejte klíčkem v zapalování, které většinou spouští palivové čerpadlo. Špatné palivo by se tak mohlo dostat ven z nádrže.

Nespoléhejte na žádná polovičatá řešení (dotankování nádrže správným palivem, aditiva apod.), nejúčinnější a nejspolehlivější řešení je špatné palivo z nádrže vypustit a nádrž vyčistit. K tomu budete potřebovat odtahovou službu a pomoc autoservisu, což vás může vyjít přibližně na 2 až 6 tisíc.

 

 

Jednejte pohotově

V případě, že si svou chybu neuvědomíte a nastartujete, auto může chvíli jet normálně na zbytky správného paliva. Brzy se ohlásí podivné zvuky a ztráta výkonu. Měli byste okamžitě zastavit a vyhledat pomoc servisu. Pokud byste se autem snažili jet dále, po několika kilometrech by se motor zcela zničil a škoda by se mohla vyšplhat od desítek tisíc do statisíců korun. Mohlo by dojít také ke vzniku požáru.

Abychom vás jen nestrašili, můžeme vás uklidnit, že pokud jednorázově natankujete benzín s nižším oktanovým číslem, nic se neděje. Vliv na motor má v tomto případě špatné tankování až pokud jej provádíte opakovaně.

 

 

 

Komentáře nejsou povoleny.