Dovolená pro OSVČ – utopie nebo volba?

28. 7. 2017 Články

Prázdniny a doba dovolených jsou konečně tu a při pohledu z okna je jasné, že vás slunce táhne k vodě, teplé večery ke sklence něčeho osvěžujícího a ráno máte plno nápadů, jen ten pracovní elán se nedostavuje. Je asi čas si odpočinout. V zaměstnání je to jednoduché. Naplánujete si dovolenou, kterou zaměstnavatel odsouhlasí, pustíte práci z hlavy a vyrazíte odpočívat. Průběžný příjem máte zajištěný, protože podle zákoníku práce máte jako zaměstnanec nárok na placenou dovolenou po dobu čtyř nebo pěti týdnů ročně. Jenže vy jste OSVČ, podnikáte a o vás zákoník práce ani nemluví. Vy prostě placenou dovolenou nemáte. A jestli si chcete odpočinout, musíte to hodně dobře vymyslet, aby vás zasloužený odpočinek nestál ztrátu živnost.

 

Dovolená pro OSVČ

Pokud vaše firma „jede“ už vlastně sama a vy na ni jen můžete dohlížet z pláže, kde utrácíte zaslouženě vydělané peníze, ideální. Jestli jste ale na cestě k tomuto cíli a budujete svůj sen, určitě se ho nevzdáte kvůli odpočinku. Jenže když si neodpočinete, může to s vaším zdravím dopadnout špatně. Takže hledáte něco jako zlatou střední cestu. Může to vyřešit dobrý nápad a slušné plánování, které skloubí obojí dohromady.

Důležité je vše správně načasovat. Jestli jste majiteli pohostinství, určitě byste neměli plánovat dovolenou v létě. V Egyptě je teplo a korálové rybky na vás čekají i v únoru, kdy máte doma jen nízkou únorovou tržbu. Navíc jsou v tomto období zájezdy o dost levnější než v létě. Naplánujte si odpočinek v době, kdy je provoz slabší a minimalizujte tak dopad na svoje podnikání.

Kdy?

Ne všechny OSVČ ale provozují činnosti s jasnými sezónními vrcholy a propady. I když vám nikdo dovolenou nezaplatí, můžete si s přáteli nebo s rodinou vyrazit za odpočinkem. Je třeba najít optimální poměr mezi odpočinkem a trochou práce. Tím, že dokážete věnovat denně hodinu nebo dvě svému businessu, získáte čas na relax, který je pro vaše síly v dalším období důležitý. Není totiž pravděpodobné, že byste si mohli dovolit dvě nebo tři dovolené ročně, jak se to někdy podaří třeba vašim zaměstnancům. Je to vlastně stejné jako v podnikání – klíčem k úspěchu je umění plánování času.

Vždycky je možné vyšetřit aspoň pár hodin, kdy jsou vaši blízcí na procházce v lese, nákupech na tržišti nebo kafe po obědě. Když využijete tento čas pro kontakt s vaším podnikáním, máte vyhráno. Odpočíváte a jen tak po očku sledujete, jestli je vše v pořádku. V této chvíli je třeba čas na to, abyste uspořádali podklady pro účetní a tím si ušetřili stres při následném přiznání DPH nebo daně z příjmu.

Komentáře nejsou povoleny.