„Důležitý je kontext příběhu,“ říká programátor, který půjčuje peníze přes P2P

5. 5. 2017 Články

Příběhy, do kterých vloží své peníze, si vybírá podle kontextu, počítá s rizikem i neúspěchem a neinvestuje víc než 1000 korun. Takový způsob půjčování peněz si zvolil Martin Bydžovský, programátor a boxer, který se s námi v rozhovoru podělil o své zkušenosti investora na Zonky. 

Přímé půjčování peněz mezi lidmi (P2P půjčky) je zajímavou službou ve světě financí. Proč své volné peníze nezhodnotit více, než kdyby vám ležely na bankovním účtu? Jednoduchá myšlenka, na které P2P půjčky stojí, dorazila do Česka už před pár lety a teď  zažívá rozmach. Jedním z průkopníků na tuzemském trhu je od roku 2016 i společnost Zonky.

Martin Bydžovský
Programátor co nevypadá jako programátor, boxer co nevypadá jako boxer, milovník dobrého piva a fanda do P2P technologií.

Proč investujete na Zonky?

Poprvé jsem Zonky zaznamenal někdy na podzim 2016 v reklamě v televizi a jako správného geeka a fanouška do P2P technologií samozřejmě upoutal moji pozornost. Hned jsem se tedy online registroval jako investor a vzápětí mi přišel email, že pouští do systému investory postupně a že jsem 6034. v pořadí. Za týden mi přišla vítězoslavná aktualizace, že jsem poskočil na 6005. místo. Po tomto zklamání mi naštěstí kolega v práci řekl, že má nějaké volné přednostní pozvánky, jednu mi daroval a už to bylo. Navíc jsem tou dobou měl na účtě nějaké prostředky, které jsem chtěl investovat na krátkou až středně dlouhou dobu.

Jak se rozhodujete při investování? Ztotožňujete se více s příběhy, které jsou vám blízké po osobní stránce, nebo se rozhodujete racionálně?

Ano, příběhy jsou určitě důležitým faktorem při rozhodování, do čeho investovat. Ovšem více než na srdceryvné příběhy zvířátek se snažím dávat si pozor na kontext příběhu z mého investorského pohledu. Pokud si člověk půjčuje na motorku na cestování po Evropě, existuje riziko, že se na ní zraní a jeho schopnost splácet bude nižší. Proto mám tendence takovému člověku půjčovat spíše méně peněz.

Když jste poprvé investoval, bál jste se, že se vám peníze nevrátí? Vybíral jste podle toho výši částky?

Ani ne, a to ze dvou důvodů: zaprvé investuji  do více půjček najednou, čímž snižuji riziko, pokud by se jeden nebo několik lidí dostalo do splátkových problémů. Tuto ztrátu pak pokryje zisk z ostatních půjček. A zadruhé, moje celková investovaná částka tvoří jen malou část mých celkových rezerv, takže ani případné problémy více lidí by nijak neovlivnily moji finanční situaci.

Kolik investujete do jednotlivých půjček a podle čeho se rozhodujete?

To závisí na tom, kolik peněz mám zrovna v Zonky peněžence, ale snažím se držet pravidla, že do jedné půjčky neinvestuji více, než cca 1000 Kč. Rizikovějším (a tím nemyslím jenom z pohledu ratingu, ale i třeba výše zmíněného motorkáře) půjčuji trochu méně, bezpečnějším příběhům o trochu více. Roli hrají jak samotné příběhy, tak i rating – se snažím se rozprostírat své investice napříč celým spektrem.

Na jak dlouho investujete?

Tady si moc vybírat nemůžu, resp. tento faktor je u každé půjčky jasně daný a zastropovaný na maximálně 7 let. A vzhledem k tomu, že se rozhoduji spíše podle těch příběhů, tak doba splácení pro mě není zásadní. Každopádně průměr u mých investic se pohybuje kolem 4 – 5 let.

Zkoušel jste i jiné investice?

Ne, s žádnými jinými nebankovními ani bankovními investicemi zatím nemám zkušenosti. Jedinou výjimkou může být penzijní připojištění, ale to neberu jako investiční produkt.

Komentáře nejsou povoleny.