EET pod palbou. Stánkaři, pneuservisy či řemeslníci zatím evidovat nebudou

4. 1. 2018 Články

Statisíce drobných podnikatelů a živnostníků si mohly oddechnout. Povinné zavedení EET ve třetí (březen) a čtvrté (červen) vlně se jich netýká. Ústavní soud náběh těchto fází EET zrušil a vláda je bude nucena znovu prosadit změnou zákona. Dílčí změny se ale týkají také první a druhé vlny, které nadále platí.

Co se stalo?

O změnách v EET jste už určitě slyšeli. Co se ale vlastně stalo? Ústavní soud v pátek 15. prosince ukončil projednávání podnětu 41 zákonodárců z ODS a TOP 09, kteří zákon o EET u soudu napadli. Ústavní soudci jim dali částečně za pravdu, pět členů z patnáctičlenného senátu se dokonce klonilo k úplnému zrušení zákona.

Také proto se liší komentáře verdiktu. Zatímco zastánci EET se radují, že elektronická evidence tržeb byla ústavním soudem uznána jako legitimní nástroj (nebyla zrušena), zástupci opozice poukazují na to, že zákon nebyl dobrý a soud jim dal alespoň částečně za pravdu.

Hodnocení nechme na politicích a komentátorech, zaměřme se na praktický dopad rozhodnutí ústavního soudu.

První a druhá vlna pokračuje, ale…

Tou nejdůležitější informací je, že všude tam, kde již byla elektronická evidence tržeb zavedena, pokračuje dále. To znamená především v restauracích, ubytovacích zařízeních a obchodech. I zde ale došlo rozhodnutím Ústavního soudu k několika změnám.

Tou nejvýraznější je, že od 28. února 2018 nebude potřeba evidovat a vydávat doklady s kontrolním kódem u všech bezhotovostních plateb, jak v kamenných obchodech, tak v e-shopech. Změna je to logická. Všude, kde zaplatíte kartou, je o transakci veden záznam i tak. Dá se vždy dohledat, proč tedy vystavovat další potvrzení?

Je na podnikatelích, jestli budou nadále data na finanční správu posílat, nebo ne. Na jedné straně mají takto nastavené pokladny, na druhé straně jim zaniká povinnost data odesílat.

To může přinést komplikaci lidem, kteří se zapojili do zatím nepříliš populární loterie Účtenkovka. Když v obchodě zaplatí kartou, od března účtenku nemusejí dostat. Aby mohli soutěžit a odesílat účtenky nadále, budou muset platit v obchodech či v restauracích v hotovosti.

Druhou změnou je, že od března nebudou muset živnostníci, kteří jsou zároveň fyzickými osobami, na účtech uvádět DIČ, tedy daňové identifikační číslo. Jeho podstatnou součástí je rodné číslo podnikatele, proto ústavní soudci dospěli k závěru, že vzhledem k ochraně osobních údajů není veřejné uvádění DIČ v pořádku.

Třetí a čtvrtá vlna se (zatím) odkládají

Podnikatelům spadajícím do třetí vlny evidence tržeb, což jsou například svobodná povolání jako lékaři, právníci, ale také prodejci u stánků nebo na farmářských trzích, podnikatelé v zemědělství nebo autoservisy a pneuservisy, díky rozhodnutí Ústavního soudu povinnost zavést EET k 1. březnu nevznikne.

Podnikatelé, ale i fyzické osoby věnující se svobodným povoláním si mohou oddechnout. Povinnost vůči státu, a především další administrativní zátěž je prozatím mine. Jak už to ale chodí, každá změna na poslední moment má i své poražené. Jsou jimi dodavatelé řešení pro EET. Minimálně několik měsíců budou mít plné sklady neprodejných pokladen.

V červnu navíc měla následovat 4. vlna EET, do níž se měli zapojit drobní živnostníci jako například řemeslníci, ale také například kadeřnice. Přestože se dodavatelé kas předháněli s řešeními doslova za pár korun, bez přístupu k internetu a základní pokladny by se neobešli.

V současné chvíli nikdo nedokáže říct, jestli vůbec a kdy bude třetí a čtvrtá vlna zavedena a kolik výjimek bude novela zákona obsahovat.

Sporné efekty EET

Zkušenosti z prvních dvou vln EET jsou zatím – po prvním roce využívání – popravdě neslané, nemastné. Podnikatelské prostředí se narovnalo, bohužel se zároveň též „vyčistilo“ od podnikatelů, kteří nechtěli nést další finanční a administrativní zátěž.

Přínos do státní kasy také není zdaleka takový, jaký se při zavádění sliboval. Bohužel zůstalo to, že malé krámky a hospody na vsích mnohde nepřežily a ty ostatní meziročně zdražily, v průměru o bezmála devět procent. To samé se stalo u ubytovacích služeb. Znovu se ukázalo, že každou, byť sebelépe míněnou regulaci, nakonec zaplatí zákazníci.

Komentáře nejsou povoleny.