Hola, hola, školá(k) volá! Jaký telefon a tarif dětem vybrat?

29. 8. 2018 Články
Užitečné

Za dveřmi už netrpělivě čeká 3. září – první školní den. S ním spousta školáků a školaček vyrazí – mnozí vůbec poprvé – do lavic. Abyste s nimi byli v kontaktu, bude se jim hodit telefon. My vám poradíme, jak ho vybrat. Navíc máme tipy, jak děti ušetří za volání.

Do školy s telefonem

Každý rodič chce mít v případě potřeby možnost zavolat dítěti. Proto se čím dál častěji objevují mobily v aktovkách žáků na nižším stupni, výjimkou nejsou dokonce ani prvňáci. Ale když už budete dětem telefon pořizovat, vybírejte s rozumem.

Jak vybrat telefon dětem na nižším stupni

Rozhodně neutrácejte za drahé modely, které stejně drtivá většina školáků nevyužije. Spíš se zaměřte na levnější smartphony, ale i klasické tlačítkové telefony. Oba typy přístrojů pomohou dětem plně rozvinout jemnou motoriku a měli byste je pořídit do 2 500 Kč.

Méně je někdy více. A u telefonů pro malé školáky to platí dvojnásob. Vzhledem k tomu, že mají ještě dost malé ruce a krátké prsty, měli byste jim pořídit telefon s menším displejem, ideálně do 4“. Větší přístroje se jim budou těžko ovládat a daleko pravděpodobněji jim vypadnou z ruky.

Až budete mít vybraný telefon, raději k němu pořiďte i obal, aby se dětem hned nerozbil. Chytré telefony ochrání před prasknutím displeje krycí sklo, které pořídíte za pár set korun.

Jak vybrat telefon školákům na vyšším stupni

Většina mladých ve věku od dvanácti do patnácti let už si dokáže mobil vybrat sama. Ale pozor! Často vybírají podle popularity nebo kamarádů, nikoliv podle funkcí. Proto doporučujeme nechat vaše potomky v tomto věku vybrat, ale následně ověřit, že vybraný přístroj není jen drahou investicí do lepšího sociálního statusu v kolektivu.

Budete se ale muset na každý pád smířit s tím, že starší děti budou chtít telefon nejen funkční, ale i hezký, navíc nejlépe od top značek. V takovém případě počítejte s investicí přes 5 000 Kč. Ušetřit můžete, když je přesvědčíte, že méně známé značky nabízejí totéž, jen v jiném kabátě. Pak se dostanete někam mezi 3–5 tisíc korun.

Paušál, nebo kredit?

Pro prvňáky a druháky určitě doporučujeme paušál. Tím předejdete situaci, kdy by se vám dítě potřebovalo dovolat, ale nemělo by na to dostatečný kredit. Dost peněz ušetříte, pokud máte doma všichni stejného operátora. Můžete totiž využít rodinný tarif, v rámci kterého si rodina mezi sebou volá zdarma nebo jen za směšně nízkou sumu.

Nemáme v úmyslu doporučovat konkrétního operátora, ale určitě doporučujeme přeptat se na pobočce na rodinné tarify. S trochou štěstí se vám bude nastavený balíček hodit a ušetříte měsíčně stovky korun.

Starším dětem na vyšším stupni můžete samozřejmě taky pořídit stejným způsobem paušál v rámci rodinného tarifu. Ale pozor. Většinou jsou v balíčku sdílená mobilní data pro všechny členy. Tím pádem byste měli uvažovat o limitu dat (případně i volání a SMS) pro jednotlivé členy. Jinak se vám může stát, že jeden z členů vyplýtvá data a ostatní budou mít smůlu. Nebo si budete muset data přikoupit.

Pokud staršímu školákovi platíte samostatný paušál, doporučujeme měsíční útratu omezit na konkrétní částku. Jinak může (ne)chtě provolat slušný balík.

Druhou variantou je kredit – předplacená karta – ale ten většinou vychází dráž. Vyplatí se jen těm, kdo telefon příliš nepoužívají. Proto doporučujeme raději tarif. Všichni operátoři navíc mladým nabízejí studentský tarif s výhodným balíčkem volání, SMS i mobilních dat.

Aplikace pro školáky i jejich rodiče

Malé školáky můžete „mít na očích“ i na dálku. Existují aplikace, které vám v reálném čase ukazují polohu telefonu vašeho dítěte. Díky tomu se nebudete doma strachovat, když se cestou domů opozdí. Uvidíte totiž na mapě, že je u kamaráda.

Některé takové aplikace dokonce odhadují čas, za který sledovaná osoba dojde k vám. Takže večeři můžete ohřát na minutu přesně.

Pro telefony s Androidem můžete vyzkoušet například Zenly. Výhodou je, že si v této aplikaci můžete nastavit přesnost určování polohy, a to ve třech stupních: přesná pozice, město, absolutní neviditelnost. Zenly dokáže informovat i o stavu baterie. Takže poznáte, když dítěti dochází baterie v telefonu.

Specializovanou aplikaci Školák nabízí jeden ze tří předních operátorů v ČR. Aplikace zvládne sledovat polohu telefonu dítěte i filtrovat obsah na webu. Zároveň se vám dítě dovolá, i když nebude mít kredit, hovor se naúčtuje vám. Stav kreditu dítěte navíc můžete sledovat v aplikaci.

Vzdělávací aplikace

Existuje celá řada aplikací, které dětem usnadní školní povinnosti. Některé jim pomohou s učením, jiné jim napoví, kdy začíná který předmět. Kromě toho jsou i takové, které si pamatují jejich známky.

Matemág pomůže dětem od první do třetí třídy s matematikou. To by určitě z názvu odvodil každý. Ale výuková aplikace přenese malého studenta do světa čar a kouzel a formou příběhu ho naučí základy matematiky. K tomu vývojáři aplikace vsadili na Hejného metodu založenou na radosti z objevování, takže by Matemág měl jak učit, tak bavit.

Česká gramatika pomůže nejen dětem s naší mateřštinou. Aplikace obsahuje všechny základní gramatické jevy a dokáže je naučit, případně připomenout. Můžete si doma s dětmi udělat soutěž, kdo v testech dopadne lépe. A nemyslete si, že máte předem vyhráno.

Rozvrh hodin je jednoduchá intuitivní aplikace. Menším dětem možná budete muset s přepsáním rozvrhu do aplikace pomoct, ale starší to určitě zvládnou samy. Díky tomu, že budou mít rozvrh v mobilu, budou mít neustálý přehled o tom, která hodina je čeká. A vy taky.

Žákovská knížka slouží k zadávání známek. Můžete si nastavit nejen známku, ale i její váhu. Aplikace následně zprůměruje všechny známky z daného předmětu. Přitom samozřejmě zohlední váhu známek. Pro mladší děti asi bude aplikace zbytečná, ale na vyšším stupni by se mohla hodit.

Ať už se v pondělí 3. září někdo z vaší rodiny chystá do školy, nebo ne, přejeme vám všem úspěšný start do dalšího „školního roku“.

Komentáře nejsou povoleny.