Jak dostat hypotéku na celou cenu nemovitosti?

14. 5. 2018 Články

Ještě v roce 2007 bylo možné získat hypotéku i ve výši 120 procent ceny nemovitosti. Po finanční krizi však centrální bankéři zpozorněli a pravidla výrazně zpřísnili. Pokud se tedy ptáte, zda je dnes možné získat hypotéku na celou (respektive na celou odhadní) cenu nemovitosti, odpovíme zcela jednoznačně: nelze. Nemusíte ale zoufat. Vlastní bydlení jde i tak vyřešit.

O zprávy z realitního trhu není poslední dobou nouze – devolopeři a realitní kanceláře neustále bombardují média zprávami o vývoji cen bydlení. Zejména pak v Praze ceny nemovitostí rostou jako zběsilé. „Ještě před dvěma lety tvořily nové byty v Praze s cenou do 60 tisíc korun za metr čtvereční polovinu nabídky. O dva roky později to jsou pouhá dvě procenta. Již nyní je průměrná cena bytu v pražské novostavbě na 90 tisících za m2 a je klidně možné, že při pokračování umělého omezování nabídky se letos dočkáme i průměrné ceny nad 100 tisíci korun,“ upozorňuje šéf Central Group Dušan Kunovský.

S růstem cen bytů, který zaznamenáváme v celé zemi, ruku v ruce rostou také nájmy. Kdo nebydlí ve vlastním, čelí zvyšování měsíčního zatížení. Není proto divu, že se spousta lidí uvažuje nad koupí bytu. A zájem o hypotéky tak stále nepolevuje. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex bylo loni sjednáno přesně 109 618 hypotečních úvěrů. Není to sice rekord, ale není od něj příliš vzdálený. Hypotéky se u nás prostě řeší vysoké popularitě, a to i přesto, že se úroky od loňska mírně zvyšují.

ČNB zpřísňuje pravidla hry

Banky zapojené do projektu Fincentrum Hypoindex sjednaly v roce 2017 takřka stejné objemy úvěrů jako v roce předchozím. Zájem o financování hypotečním úvěrem byl stále vysoký, k čemuž přispěly také stále velmi příznivé úrokové sazby. V celém loňském roce byla také zřetelná snaha regulátora hypoteční trh brzdit, nicméně v tomto ohledu spíše působil nedostatek nemovitostí na trhu, které by bylo možné nakoupit, než důsledky doporučení regulátora,“ uvádí hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

A právě snahy o přibrzdění realitního boomu se projevují jednak ve zvyšování základní úrokové sazby a jednak ve zpřísňování pravidel pro úvěry. Od loňska tím pádem už banky neposkytují úvěry na celou hodnotu nemovitosti, ale maximálně na 90 %. A přitvrzování bude pokračovat zřejmě i letos. Banky si tak budou stále více vybírat, komu půjčí, a komu ne.

Průměrná výše hypotéky je v ČR podle Fincentra zhruba 2 150 000 korun. Proto, abyste získali takovýto úvěr, musíte nabídnout do zástavy nemovitost o minimální hodnotě zhruba 2 400 000. Pokud nemáte naspořeno, nastává velký problém, protože potřebujete zhruba 250 000 korun vlastních.

Vyberte úspory. Pomoci může i rodina

Pokud nemáte vyloženě na účtu potřebných deset procent z výše ceny nemovitosti, můžete se poohlédnout jinde. Dost často se stává, že máte například peníze uložené ve stavebním spoření nebo na termínovaném vkladu. Pak peníze vyberte. Pokud tam nemáte dostatek, můžete si pomoci neúčelovým úvěrem ze stavebního spoření. Díky němu můžete dosáhnout až na 300 000 korun bez nutnosti zastavovat nemovitost. Pokud stavební spoření nemáte a nevíte, kde peníze vzít, může pomoci i rodina nebo blízcí. Zde si ovšem dovolujeme podotknout, že pro klid obou stran je lepší o půjčce sepsat smlouvu, aby peníze nebyly důvodem rodinného sporu.

V krajním případě zvolte spotřebitelský úvěr

I když peníze ani u nejbližších nenajdete, nemusíte ještě házet flintu do žita. Statisíce se dají půjčit i neúčelovým spotřebitelským úvěrem. Porovnání spotřebitelských půjček jsme se věnovali v tomto článku. I když je financování dražší, může to posloužit k vysněnému bydlení. Každý takový úvěr ale snižuje vaší kredibilitu z pohledu banky, která by vám hypotéku poskytovala. Zvyšuje vám totiž měsíční zatížení a tím pádem dosáhnete na nižší úvěr.

Tím jsme vyčerpali takřka všechny možnosti, jak vyřešit 100procentní hypotéku. Tedy – ještě je jedna: půjčka od lichváře. Tuto variantu ale vážně nedoporučujeme. Snadno se totiž může stát třeba to, že úvěrová firma zneužije vaší situace a poskytne vám velmi nevýhodný úvěr – tím se roztočí dluhová spirála, na jejímž konci patrně nebudete mít svoji nemovitost, zatímco dluhy vám zůstanou. A asi se shodneme, že to je scénář, který si nikdo nepřeje.

Komentáře nejsou povoleny.