Jak pořídit výbavičku pro dítě s omezeným rozpočtem?

2. 10. 2017 Články

Máte v rodině nový přírůstek nebo jeho příchod teprve očekáváte? V každém případě už jste se nejspíš zamýšleli nad dětskou výbavičkou. Je ale dobré neutrácet bezhlavě. Pokud se rozhodnete pořídit vše nové, může to být velký náklad. Spoustu věcí přitom lze zdědit, vypůjčit, vyrobit nebo koupit z druhé ruky. Zajímá vás, jak pořídit výbavu levně, kvalitně a vyhnout se nepotřebným věcem? Čtěte dál. 

Bez čeho se obejdete?

Je to dost individuální – někdo preferuje pohodlí, někdo zase rád imrpovizuje. Možné je obejít se například bez přebalovacího pultu, použít se dá obyčejná komoda o správné výšce a zarážkami, aby se miminko neskutálelo. Vodní lázní zase nahradíte ohřívač lahví, jako teploměr do vaničky postačí váš loket. Nepotřebujete ani speciální houpačky či lehátka, sedátka ani chodítka – maminčina náruč je stejně nenahraditelná, navíc se leccos ani nedoporučuje kvůli správnému vývoji. Nemusíte kupovat ani vlhčené ubrousky, které bývají plné chemie, dají se vyrobit i doma, navíc jsou šetrnější k dětské pokožce. Na internetu naleznete spoustu návodů.

Co můžete zdědit?

Prakticky cokoliv. Poptejte se po svých příbuzných či známých, kteří děti už mají. Často vám věci rovnou darují, nebo prodají za malý poplatek či protislužbu. Úplně nejvíce se dá takto ušetřit na kočárku a oblečení. Novorozenec ze všeho rychle vyroste, takže skoro nic nestačí obnosit a navíc víte, po kom oblečení bude mít. Můžete se poptat i po vaničce, kojícím polštáři nebo postýlce. Pokud se rozhodnete pro internetový bazar, je lepší nakupovat oblečení v neutrálních barvách, pokud plánujete dětí více. Určitě sledujte ale hodnocení prodávajícího.

 

Leccos se i půjčuje

Spoustu věcí budete používat jen chvilku a investice do vlastního by vás přišla na víc, navíc předejdete pak problému „kam s tím“, když už danou věc nepotřebujete. Týká se to například věcí, jako je kojenecká váha (využijete průměrně 2-3 týdny od příchodu z porodnice), odsávačka mateřského mléka (pokud kojíte), monitor dechu a chůvička, sterilizátor, ohřívač lahví, pelíšek pro miminko (po měsíci či dvou z něj vyroste) nebo postýlka, aj. Pokud plánujete koupi šátku nebo nosítka, nejdřív si ho dojděte vyzkoušet. Investice do děj je poměrně vysoká a je lepší předem vědět, že vám bude sedět. Taktéž, pokud jste svátečními sportovci, sportovní vybavení pro děti se spíše vyplatí půjčit (sedačka na kolo, lyže,…).

Co je lepší koupit nové?

Jsou to především věci jakékoliv hygienické a osobní potřeby. I tak ale platí pravidlo, že méně je někdy více. Dětská kůže je na chemii citlivá, a tak například na koupání často stačí pouze voda, mastička na opruzeniny vám postačí jedna, případně nějaký šetrný dětský olej. Samozřejmostí jsou pak plenky – jednorázové nejsou příliš ekologické, navíc jsou při dlouhodobém používání drahé (takže i neekonomické). Zkuste je vyměnit za látkové. Počáteční vysoká investice se vám časem vrátí. Na čem rozhodně ale nešetřete, je dětská autosedačka. Je potřeba už při převozu z porodnice. I když je to málo pravděpodobné, v případě koupě z druhé ruky hrozí riziko, že nějakou nehodu už mohla absolvovat. Z druhé ruky by se neměly kupovat ani dětské botičky. Každé dítě má jinou nohu a jiný styl chůze, takže „vyšlapaná“ stélka není pro dítě to pravé.

Co koupit z druhé ruky?

Jednoznačně se nejvíce dá ušetřit na kočárku. Nový stojí klidně i 30 tisíc. Pokud natrefíte na použitý v dobrém stavu, vyjde vás na zlomek původní ceny. Z druhé ruky můžete koupit pak i jídelní židličku. Levně se dají pořídit i hračky a knížky. Samozřejmě z bazarů seženete téměř cokoliv z toho, co je uvedené výše.

Co si můžete vyrobit sami?

Například hračky. Pokud jste manuálně zruční, máte vyhráno. Hračky můžete třeba ušít. Větší děti dokonce můžete zabavit i samotnou výrobou – použít se dá i cokoliv, co najdete venku (šišky, kaštany…) Taktéž, pokud je šití vaším koníčkem, lze ušetřit i na oblečení, případně můžete poprosit babičky, jistě rády i něco upletou. Velmi levně se dají vyrobit i prací prostředky, jako je mýdlový sliz nebo jednoduché čističe z octa a vody. Po internetu koluje spoustu návodů, jak na to.