Jak v zimě neprotopit kalhoty

16. 11. 2017 Články

Jaká zima nás letos čeká, těžko předpovídat. Mráz pomalu začal kreslit zmrzlé květy na okna a už jsme oslavili i svatého Martina. Leckde byl spatřen i na onom pověstném bílém koni. Topná sezóna začala. Spotřebu domácnosti můžete snížit drobnými opatřeními, která se obejdou i bez velkých investic. Kdo se nepřipravil, tomu poradíme, jak neprotopit kalhoty!

Topím, topíš, topíme

Každý potřebuje k dosažení tepelné pohody, jiný stupeň vyhřátí místnosti. Přestože se může zdát jako dobrý nápad mít takové teplo, že můžete chodit doma v plavkách, věřte, že pobyt v přetopené místnosti je nejen nezdravý, ale i nákladný. Každý stupeň navíc se počítá a znamená navýšení spotřeby zhruba o 6%, což vás jistě nepotěší, až vám přijde vyúčtování. Ideálním stavem je taková regulovaná teplota, aby nekolísala, ale stále se pohybovala okolo zvolené hodnoty. Na doporučené teploty se můžete podívat v tabulce. Mezi místnostmi s rozdílnými teplotami zavírejte dveře.

Topení ale nevypínejte úplně. Na příliš vychladlý byt je zapotřebí intenzivnějšího topení, což přináší i větší spotřebu. Pokud odcházíte na delší dobu, třeba na dovolenou, je ideální teplota u rodinného domu klidně i 15 °C, u bytovky 16 – 17 °C. Tohle teplo totiž máte zpravidla už „v ceně“ a připlácíte až za to, co protopíte navíc.

Hlídač jménem termostat

Pokud jste celý den v práci mimo domov, pořiďte si termostat. Během té doby udrží teplotu na přijatelném minimu a před tím, než přijdete domů, vám hezky zatopí. Stejně tak pohlídá i teplotu přes noc, kdy je zbytečné vytápět celý byt, když stejně obýváte pouze ložnici. Ráno pak začne přitápět třeba půl hodiny před tím, než vylezete z vyhřáté postele. Další vychytávka jsou pak ventily s termostatickými hlavicemi, které zavřou zbytečný přísun tepla, když zrovna do bytu svítit slunce, nebo pečete v troubě.

I radiátory potřebují „dýchat“

Aby bylo vyhřívání efektivní, musí mít teplý vzduch kudy cirkulovat. Radiátory tedy ničím nezakrývejte – žádné závěsy, sušení prádla, a už vůbec ne nábytek v těsné blízkosti. Tímhle opatřením můžete uspořit klidně až 10% energie. Ještě o trochu více můžete ušetřit, když budete radiátory udržovat v čistotě a bez prachu, ideálně jej ještě před topnou sezónou odvzdušněte.

Ve dne teplo v noci mráz

V noci venkovní teploty klesají a je energeticky náročnější udržet v bytě teplo. Nejvíce ho „utíká“ přes okno. Na noc proto zatahujte závěsy, žaluzie či okenice – pomůžou snížit ztrátu tepla. Přes den to funguje naopak. Roztaženými závěsy si pusťte do bytu světlo, zvlášť během slunečných dnů využijte sluneční zisky a nechte proudit teplo, které je vlastně zdarma. V tu chvíli stáhněte i topení na nižší stupeň.

Větrejte chytře: často, krátce a intenzivně

Dýcháním a pobytem v místnostech do vzduchu dostává nejen oxid uhličitý, což následně způsobuje naši únavu a ospalost, ale zvyšuje se také relativní vlhkost vzduchu. To má za následek “pocení” oken a tvorbu plísní. Proto je nutné větrat, ať je léto nebo zima. Ale chytře – tedy krátce a intenzivně. Právě při takovém větrání se totiž nestačí ochladit stěny, a tak se vyměněný vzduch rychle vyhřeje zpět na komfortní teplotu. V zimě úplně vynechte mikroventilaci. Tou si ochladíte spíš pouze prostor okolo rámu, ale moc nevyvětráte. Vlastně raději utěsněte veškeré skuliny, kterými na vás hvízdá meluzína. I ta vás zbytečně okrádá o teplo, a tím i o peníze. Když je nejhůř, úplně obyčejné těsnící pásky seženete snad v každém hobby marketu. U dveří zas někdy stačí koupit vyšší práh a teplo zůstane uvnitř.

Dejte trubky do izolace

Spoustu energie ušetříte i tím, když zaizolujete veškeré trubky, které vedou teplo. Zabráníte tak ztrátám „po cestě“. Navíc se za radiátor dá dát hliníková reflexní vrstva. Vlastně taková izolační folie, která pomáhá pouštět teplo spíš do místnosti, nikoliv zdí ven.

Sledujte ceny dodavatelů

Mějte přehled o konkurenci. Třeba v současné době nevyužíváte zrovna nejlevnějšího možného dodavatele. Pokud ale chystáte změnu, určitě si předem dobře prostudujte nejen ceny, ale i všechny podmínky. Taktéž lze ušetřit i díky sezónním nabídkám – například uhlí v létě zpravidla bývá levnější, než v zimě. Využijte toho a udělejte si zásoby.

Oblečte se

Například v severských zemích místo přitápění lidé často raději oblečou svetr. Chlad je prostě součást jejich života, a proto ho tak berou. Pokud ale neradi chodíte doma jako „balíci“, můžete zkusit třeba přikrývku, do které se dá příležitostně zabalit.

A co vy, máte nějaké tajné tipy, jak ušetřit za topení? Zkuste si udělat náš kvíz a ušetřete za domácnost!

Komentáře nejsou povoleny.