Jaké dluhy (ne)zjistíte v registrech a proč si na ně dát pozor

13. 12. 2017 Články

Banky, nebankovní instituce, ale i třeba mobilní operátoři. Všechny tyto společnosti sdílejí informace o svých klientech v registrech. Brání se tomu, aby půjčily peníze nebo poskytly službu někomu, kdo jim nezaplatí. I registry se samozřejmě dají obejít. Ale pozor! Těmto možnostem je lepší se zdaleka vyhnout.

Znáte to zřejmě také. Při každé žádosti o úvěr si vás jeho poskytovatel předem prověří. Zjistí, kde už dlužíte, jestli své závazky v pořádku splácíte. S trochou nadsázky vám může třeba jediná pozdě zaplacená faktura za telefon situaci pořádně zkomplikovat.

V České republice jsou čtyři oficiální registry dlužníků:

  • Bankovní registr klientských informací (BRKI) – sdružuje 25 bank.
  • Nebankovní registr klientských informací (NRKI) – 34 nebankovních a leasingových společností.
  • Registry sdružení SOLUS – 53 bank, nebankovních společností, ale také např. telefonní operátoři či dodavatelů energií.
  • Centrální registr úvěrů (CRÚ) – registruje právnické osoby (s výjimkou bank a poboček zahraničních bank) a fyzické osoby podnikatele.

Více o těchto registrech zjistíte například zde. Ne vše ale v registrech najdete. Kromě úvěrových společností, které se jim cíleně vyhýbají, nejsou v těchto registrech uvedeny například dluhy vůči státu, tedy ze sociálního a zdravotního pojištění.

Pozitivní a negativní registry

Registry se dělí na negativní a pozitivní. Negativní sledují jen problémové klienty, pozitivní všechny. Do pozitivních se dostanete automaticky, když si vezmete jakoukoli půjčku z důvěryhodného zdroje, v registru sdružení SOLUS se evidují třeba i smlouvy s mobilními operátory.

Když žádáte o úvěr, při vyřízení vaší žádosti se poskytovatel podívá do registrů, zjistí, jaké další úvěry máte a snadno zjistí, jestli budete mít na splácení nového úvěru. Kde je u půjčky podmínkou doložit výši příjmu, porovná, jestli na ni máte. Může se stát, že na úvěr nedosáhnete, i když dosud nemáte žádné problémy se splácením.

Pokud se u vás v minulosti problémy vyskytly, jste v negativním registru. Pak je ochota poskytovatele nižší. Patříte zkrátka mezi podezřelé a když už úvěr dostanete, bude to za horších podmínek.

Kolik si řádově můžete půjčit, se dozvíte ve svém internetovém bankovnictví v kolonce předschválený úvěr. Vaše banka o vás má nejvíce informací.

Pozor na nabídky „bez registru“

Před Vánoci nebo třeba před letními dovolenými se pravidelně vyrojí nabídky na půjčky, které slibují, že se neohlížejí po žádných registrech a půjčí každému. Je to příjemné, nikdo se na nic neptá. Přesto je na místě před takovýmito nabídkami důrazně varovat.

Platí, že kdo má kvůli půjčkám zaděláno na problémy a kývne na nabídku poskytovatele, který se neptá, je téměř jisté, že spadne do dluhové pasti!

Proč? Vysvětlení je jednoduché a spočívá v tom, jak se skládají úroky. Jejich základem jsou náklady banky či leasingovky. K nim připočtěte marži, tedy zisk společnosti a pak ještě rizikovou marži: do ní jsou započteny prostředky, které klienti pravděpodobně nesplatí.

Když se společnost neptá a rovnou půjčuje, jaká asi bude riziková marže? Raději si tedy dejte třeba k Vánocům drobnost, počkejte si, až si na věc, kterou potřebujete, vyděláte. Nepůjčujte si. Chvilku spokojenosti vystřídá noční můra v podob vysokých splátek.

Kde zjistíte, jak na tom jste

Pokud vaše touha pořídit si konkrétní věc nebo službu převládá a přitom nevíte, komu a kolik vlastně dlužíte, poradíme vám, kde si zjistit, co o vás registry evidují. Je jasné, že jsou konkrétní důvody, kdy se s nákupem nedá otálet. Může jít například o velkou slevu na produkt, nebo nabídku, která nepočká. Je jedno, jestli jde třeba o vysněný automobil nebo vytoužený přírůstek do sbírky.

Pak si alespoň můžete udělat jasno, jak si v registrech stojíte. Počítejte ale s tím, že za tuto službu zaplatíte. Z registrů BRKI a NRKI je to 100 Kč za jeden elektronický výpis a 200 Kč za písemný. Jak postupovat zjistíte na stránkách www.kolikmam.cz. Za výpis z registru SOLUS zaplatíte 200 Kč, objednat si jej ale můžete levněji i prostřednictvím SMS. Podrobnosti zjistíte na www.solus.cz.

Kvůli možným závazkům vůči státu se obraťte na svou zdravotní pojišťovnu, Českou správu sociálního zabezpečení či Finanční úřad.

Když zjistíte, jak na tom jste, a tato informace vás nepotěší, obraťte se na svou banku a úvěry konsolidujte. Jednak budete splácet méně, jednak se tato informace opět promítne v registrech a při další žádosti o úvěr jeho poskytovatel uvidí, že jste schopni svou finanční situaci řešit. Vysněný úvěr vám pak spíše poskytne.

Důležité ale je, abyste si vždy sami evidovali, kolik a komu dlužíte. Abyste se vyhnuli lákavým, ale pochybným poskytovatelům, a hlavně se vždy zamysleli, jestli další půjčku opravdu potřebujete.