Roaming 2017: v jakých zemích můžete volat a surfovat jako doma?

20. 7. 2017 Články

Konečně nastala chvíle, kdy si po překročení hranic nemusíte rychle vytahovat telefon z kapsy a vypínat mobilní data. Nově byste totiž měli mít stejné podmínky pro volání, SMSkování a surfování jako v tuzemsku. Stručně řečeno: Používáte mobilní telefon pořád stejně, ať jste kdekoli. Tedy v rámci EU! A víte co? Pojďme se na to podívat trošku víc do hloubky, ať v tom máte jasno.

 

 

Červen 2017 se zapíše do historie jako měsíc, kdy se začalo volat, SMSkovat a datovat za stejných podmínek jako doma. A to je skvělá zpráva, protože nemusíte nahánět WiFi připojení, abyste mohli vložit fotografii na Facebook nebo vytvořit Insta Stories. Jasně, ještě můžete také v zahraničí v klidu vyřizovat pracovní hovory, zavolat na hodinu příbuzným, ale to už je trošku vedlejší. Ne, teď vážně.

Proč se vlastně zavádí jednotné ceny? Jedná se o regulaci od Evropské Unie, která tímto reaguje na vysoké ceny spojovacích poplatků. Vy, jako koncoví zákazníci můžete být rádi, protože je to pro vás samozřejmě skvělá zpráva. Pro mobilní operátory to taková „bomba“ zase není, ale to je na úplně jiný článek. Operátor se bojí, že jeho zákazník prosurfuje v zahraničí celý svůj datový balíček. Pro naše tři velikány to znamená, že sousednímu operátorovi zaplatí za data. A platba to není zrovna malá.

Pravda je, že můžete jásat, protože něco takového tady nikdy v životě nebylo. První problém ale nastává, když voláme na SIM kartu cizího operátora. Zde je ceník pořád stejný. Jedná se o mezinárodní hovor, a tudíž za to platíte, a to i kdybyste stáli vedle sebe. Další věc, kterou je potřeba si uvědomit, že se regulace netýká celého světa, ale pouze zemích Evropského hospodářského prostoru patřících do zóny 1.

 

Chci mobilní telefon na splátky

 

Kdo tam tedy patří?

 

Země Evropské unie

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie

Další země a území

Francouzská Guyana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Island, Jersey, Kosovo, Lichtenštejnsko, Manský ostrov, Martinik, Mayotte, Monako, Norsko, Reunion, San Marino, Svatý Bartoloměj, Svatý Martin a Vatikán. 

 

 

Pokud jste si říkali, že je všechno v suchu a už nemusíte přemýšlet, kde zapínat a vypínat data, není to tak úplně pravda. V zemích jako je Švýcarsko, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Albánie nebo Makedonie žádné úlevy neplatí. Naopak tam platí ceník, který vás asi moc nenadchne, ale operátor vám ho mile rád pošle SMS zprávou.

Pokud se vám při čtení článku honila hlavou myšlenka o tom, jak poběžíte do zahraničí pro SIM kartu s hromadou dat za pár korun, musíme vás zastavit a varovat. Mobilní operátoři mohou pohyb těchto SIM karet sledovat, blokovat je nebo zavedou speciální poplatky. Jaké je tedy doporučení? Nedělejte, vyčkávejte, stejně jako jsme vyčkávali doteď. Třeba se také brzy dočkáme tarifů za pár korun. Ale buďme realisté, toho se dožije asi jen málo z nás.

Končit takto negativně by od nás nebylo fér a tak si pojďme alespoň trochu zlepšit náladu. Zemí, ve kterých platí nová pravidla, je v seznamu opravdu hodně. Do Chorvatska míří ročně z naší republiky tisíce lidí. Ve Velké Británii dokonce velká část Čechů i žije. A to nemluvíme o Řecku, které patří mezi naše nejoblíbenější prázdninové destinace. Nabijte si telefony, obnovte si datový a balíček a hurá do zahraničí sdílet!

 

Komentáře nejsou povoleny.