Ještě nemáte pohotovostní rezervu? Nejdůležitější je začít!

22. 3. 2017 Články

Máte spořící účet nebo si pravidelně ukládáte peníze do prasátka? Gratulujeme! Vytváření finanční rezervy je totiž jedním z nejdůležitějších finančních návyků. A jestli nevíte, jak se spořením začít, máme pro vás několik rad. 

 

 

Co je pohotovostní aneb krátkodobá finanční rezerva?

Takzvaná pohotovostní rezerva jsou peníze, které máme rychle dostupné a současně je zhodnocujeme lépe, než kdyby nám ležely na běžném účtu. Tato finanční rezerva slouží k pokrytí nenadálých událostí, např. když se v domácnosti rozbije nějaký spotřebič a je potřeba ho vyměnit za nový. Ale i pro případ, že by některý z manželů přišel o práci a je potřeba překlenout období, než si najde práci novou.

Ideální výše rezervy by se měla rovna 3 až 6 měsíčním platům. Ne vždy ale máme takový příjem, abychom mohli takové peníze naspořit. Důležité je začít a rezervu vytvořit. A je úplně jedno, s jakou částkou začnete. Zda to bude 500,- Kč nebo 3000,- Kč měsíčně. Zkrátka začněte. Tím položíte základy jednomu z nejdůležitějších finančních návyků. A to je, umět se postarat sám o sebe. Mít vlastní zdroj peněz.

Vlastní finanční zásoba vám totiž může pomoct i ve chvíli, kdy se rozhodnete vzít si půjčku, hypotéku nebo leasing na auto. Díky spoření už víte, jak s penězi zacházet a jaké splátky si můžete dovolit.

 

 

S jakými produkty nejlépe vytvoříte pohotovostní rezervu

Vzhledem k tomu, že peníze mají být rychle dostupné, jsou pro tento účel nejlepší spořící účty. Po nich následují termínované vklady a z investičních produktů fondy peněžního trhu.

Vždy je důležité volit produkt podle toho, co od něho očekáváte. S jakým záměrem si ho chcete uzavřít. A jak rychlý chcete mít přístup k penězům.

Mějte na paměti, že na těchto produktech nezbohatnete. Přesto jsou v našich životech tyto pohotovostní rezervy nesmírně důležité. Produkty s vyšším zhodnocením vytvářejte po té, co bude vaše pohotovostní rezerva dostatečná na pokrytí nenadálých událostí. Je to jeden ze základních kamenů zodpovědného přístupu nejen k penězům, ale především k sobě samotnému a vlastnímu životu. Je to krok k samostatnosti a nezávislosti.

 

Komentáře nejsou povoleny.