Jezdit ekologicky můžete i bez hybridního auta. Šetřete přírodu i vlastní kapsu.

27. 6. 2017 Články

Ať už máte rodinný van nebo nákupní tašku na kolečkách, vypouštíte svým vozem do ovzduší škodlivé látky. Tedy pokud nemáte hybrida. Pojďme se podívat na to, jak řídit úsporně a ekologicky i s klasickými spalovacími motory. 

 

Ekologičtější jízdou k lepšímu ovzduší

Ne každý se může ráno zvednout z postele a říct si, že dnes si koupí hybridní auto, aby ušetřil životní prostředí. Místo hledání výmluv je tu ale možnost naučit se jezdit ekologičtěji s tím, co máte doma.

Ekologický styl řízení se už více než deset let učí v Nizozemí a Anglii v autoškolách. Uchazeči o řidičský průkaz skládají zkoušku, takzvaný Green Test. Nikdo v něm nemůže propadnout, uchazeči ale musí ukázat, že ví, jak jezdit ekologicky a přitom plynule. Jde vlastně o pár pouček, které si níže představíme.

 

Na krátké vzdálenosti radši nechte klíčky doma

Jde o první tři až pět kilometrů. Pokud potřebujete jet jenom na chatu nebo skočit na malý nákup, zvolte jiný způsob přepravy. Než se motor dostatečně zahřeje, spotřebujete zdaleka nejvíc paliva. Tento stav nastává až kolem pátého kilometru.

 

Nízké otáčky má ovzduší rádo

Dlouhodobě se to sice nemusí moc líbit vašemu motoru – některé reagují na nízké otáčky větší vibrací a po té motor zrovna netouží – ale spotřebu paliva snížíte až o 30%. Ideálně držte benzínový motor na 2000 – 2500 ot/min a naftový na 1500 – 2000 ot/min.

 

Dejte motoru pauzičku

Zasekli jste se v nehybné koloně, nebo před vámi zrovna projíždí dlouhý nákladní vlak? Vypněte motor a při následném zapnutí nešlapejte na plyn.

 

Přemýšlejte na dynamikou jízdy

Vidíte zdálky semafor a víte, že po zelené bude následovat oranžová a pak červená? Vyřaďte. Zavčas přeřazujte a na první rychlostní stupeň jezděte co nejméně. Pomalá jízda znamená méně vypuštěných emisí, ale ne nutně jízdu na nízký stupeň. Na 4. přeřazujte už při 35 km/h. Ulevujete tím i od hlučnosti.

 

S rozvahou nejdál dojdete

V tomto případě dojedete. Přehnané akcelerování, brzdění motorem z velké rychlosti, popojíždění brzda-plyn v kolonách nebo dlouhé rozjezdy nesvědčí ani počítadlu emisí, ani výbavě pod kapotou.

 

Aerodynamicky tvarované

Auto, které krájí vzduch jako po másle, nezatěžuje motor. Sundejte proto ze střechy nosiče i střešní boxy – pokud v nich zrovna něco nepotřebujete převézt. I taková drobnost, jako otevřená okna, mohou za nepatrně větší vypouštění emisí.

 

Zkuste si příště na tyto rady vzpomenout, až pojedete do práce nebo na dovolenou! Dodržíte je?

 

Komentáře nejsou povoleny.