Konečně spolu: Jak plánovat rozpočet ve dvou

2. 7. 2018 Články

Jak doma hospodařit s penězi? Umíte sestavit domácí rozpočet? Jak plánovat a na co nezapomenout? Jak zatáhnout za záchrannou brzdu?

Už máte doma postel, skříň, pár maličkostí a hlavně – svoji lásku, se kterou plánujete prožít prima život. Je třeba začít plánovat. Přišla doba pro sestavení domácího rozpočtu. Tento krok vám ušetří hodně trápení.

Jak sestavit domácí rozpočet?

Spočítejte všechny náklady, které váš společný život přináší. Vyložte karty na stůl. Má některý z vás nějakou půjčku nebo závazek, na který budete muset myslet už společně? Takže příjmy/výdaje. Sledujte stálé výdaje na bydlenía fungování běžného provozu domácnosti, stejně jako pohyblivé měsíční výdaje. Nezapomeňte na výdaje za vaše drobné radosti a koníčky. Výpisy z účtů v bance vám dají přehled o platbách a výdajích za zhruba poslední tři měsíce. Jestli výpisy přesně nekopírují vaše společné výdaje, evidujte sami každý výdaj domácnosti, abyste dostali přesný obraz o pohybu společných financí. Jen tak zjistíte, jestli vaše výdaje nepřekračují vaše společné příjmy. Rozepsání jednotlivých položek rozpočtu je skvělý způsob, jak dostat vaše peníze pod kontrolu. Pomocníkem vám bude také rozpočtový list.

 

Myslete „na zadní kolečka“ a snažte se vytvářet finanční rezervu, která vám pomůže při nečekaných událostech jako jsou delší nemoc, ztráta výdělku nebo nutnost koupit do domácnosti něco, co přestalo sloužit. Důležité je také dlouhodobé spoření „na horší časy“ (důchod, životní pojištění, pojištění úrazu).

Tvořte pravidelným odkládáním finanční rezervu pro nenadálé události. Ideální je odkládat do rezervy 30 % svých příjmů. Ale i když odložíte 10 % nebo 20 % příjmů, časem uvidíte, jak užitečné vám uspořené peníze budou. Peníze mají být rychle dostupné, takže zvolte variantu ukládání rezervy třeba na spořící účet.

Jak zatáhnout za záchrannou brzdu?

Může se stát, že ve vašem rozpočtu bude někdy chybět víc peněz, než máte naspořeno ve své finanční rezervě. Zvažte cestu přes mikropůjčky u zavedených finančních institucí nebo si vyjednejte odpovídající kontokorent k vašemu bankovnímu účtu. Vždy si půjčte přesně částku, který vám chybí. Nezapomeňte, že vše budete muset zaplatit i s úroky zase jenom vy. V případě složitější situace se poraďte s odborníky, kteří vám pomohou případné půjčky sloučit nebo refinancovat tak, abyste se vyhnuli nejhoršímu.

V budoucnosti se třeba rozhodnete podnikat a budete potřebovat do začátku úvěr. Nebo se budete chtít stěhovat „do svého“, takže budete přemýšlet o hypotéce. Při každém takovém kroku bude banku zajímat stav vašich osobních financí. A právě zdravý domácí rozpočet vám umožní udržovat vaše finance v rovnováze.

Nelžete. Čísla neoklamete. Jestliže základní srovnání příjmy/výdaje nedopadne dobře ani na papíře, můžete situaci řešit úpravou jedné nebo druhé strany rozpočtu. Takže s chutí do toho. Upravit jednotlivé položky jde vlastně vždy a může to být zábava.

Shrnutí:

  1. Kontrolujte průběžně svoje výdaje
  2. Po dohodě si nastavte pravidla nakládání s penězi
  3. Tvořte si finanční rezervu pro nečekané události
  4. Spořte pro svoji budoucnost
  5. K případným půjčkám přistupujte s rozmyslem

Komentáře nejsou povoleny.