Konsolidace půjček: dobrý sluha a zlý pán?

15. 2. 2017 Články

Možná v poslední době často slyšíte o lákavých nabídkách na konsolidaci půjček. Pokud máte víc než jeden úvěr, je určitě dobré uvažovat o sloučení závazků. Pohádkové nabídky si ale první důkladně spočítejte.

Jak sloučení půjček funguje?

Půjčka na pračku, kontokorent, hypotéka… Ty a mnohé další úvěry si dnes můžete nastřádat poměrně jednoduše. A pak už jen kontrolujete kalendář a bankovní účet, ze kterého odcházejí pravidelné splátky.

Sloučení úvěrů vám přinese:

  • jeden větší úvěr místo několika menších
  • splátky v jednom termínu
  • méně administrativy
  • většinou i snížení měsíční splátky

Na co si dát pozor pri konsolidaci

Sankce za předčasné splacené

Novela zákona o spotřebitelském úvěru z konce loňského roku přinesla několik zasloužených změn, včetně omezení sankcí za předčasné splacení. Pokud jste si ale vzali úvěr před 1. prosincem 2016, pokutám se pravděpodobně nevyhnete. Pročtěte si proto pořádně úvěrové smlouvy a nechte si zjistit, o kolik by se sloučení prodražilo a jak dlouho s konsolidací počkat.

Konsolidace ano, ale…

Lákavé nabídky na sloučení a zlevnění úvěrů budete samozřejmě dostávat od bankovních i nebankovních společností. Někdy se ovšem může vyskytnout malé ale.. Podmínkou pro konsolidační úvěr tak může být založení bankovního účtu nebo souvisejícího produktu. Takové podmínky pro vás nemusejí bát nevýhodné, ale zeptejte se na ně ještě předtím, než kývnete na nabídku.

Levněji, ale déle

Hlavním důvodem, proč se klienti snaží své úvěry slučovat, je touha ušetřit. Televizní spoty zájemce každý den lákají na nižší splátky a nejrůznější výhody, které se neodmítají. Na což každý, kdo alespoň trochu řeší rodinné finance, slyší. Snížení splátek ale neznamená, že ve výsledku zaplatíte méně. Jde o vychytralý „optický“ klam. Většina bank úměrně snížení splátky prodlouží dobu splácení. Proto je důležité pozorně pročítat smluvní podmínky a volit jen to, co je opravdu výhodné.

Ne všechny druhy půjček je výhodné konsolidovat

I když lze konsolidovat téměř všechny typy úvěru, od kreditních karet až po půjčku na auto, jsou případy, kdy se vyplatí využít jiné možnosti, jak se dostat z dluhové spirály. Typicky se slučování nevyplatí u velkých úvěrů v případě, že máte nemovitost k zastavení. V tu chvíli je pro vás vhodnějším řešením americká hypotéka. Pomocí té umoříte své dluhy a budete splácet pouze jeden úvěr. Dalším příkladem jsou studentské půjčky, které mají zpravidla velmi nízkou úrokovou sazbu, v případě sloučení s dalšími úvěry se pak jejich úrok rapidně zvýší.

 

Komentáře nejsou povoleny.