Kontrola za daně 2016: Novinky, které byste neměli přehlédnout

10. 2. 2017 Články

Období daňových přiznání je po roce zpět. Letos ho musíte stihnout podat do 3. dubna. Do té doby si můžete přečíst, jaké termíny byste si měli pohlídat, jaké formuláře použít a jakých slev využít.

Jaký formulář si mám vybrat?

Na první změnu oproti loňskému roku narazíte hned při výběru formuláře (tzv. tiskopisu) pro podání daňového přiznání. Ministerstvo financí totiž loni uvedlo zjednodušenou, dvoustránkovou verzi známého růžového dokumentu. Tiskopis č. 1 mohou využít zaměstnanci, kteří měli a mají příjmy pouze v České republice. K přiznání k dani z příjmů fyzických osob letos použijeme tiskopis č. 23.

Do kdy musím daňové přiznání podat?

Pondělí 3. dubna 2017 bude letos posledním dnem, do kterého můžete finančnímu úřadu přiznání doručit. Jestli nebudete podávat daně elektronicky, dejte si pozor navíkend 1. a 2. dubna.

Pokud jste se rozhodli nechat vyplnění přiznání na svém daňovém poradci, máte čas až do 3. července 2017. To ale neznamená, že byste se v dubnu mohli opozdit a prodloužený termín využít jen tak. Poradci ke zpracování daní udělíte plnou moc, kterou musíte doručit na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu nejpozději do 3. dubna.

Novinky ve slevách na dani

Na prvním místě by vás měla zajímat tzv.základní sleva na poplatníka. Díky ní si můžete od daní odečíst částku 24 840 Kč za podmínky, že jste pracovali alespoň několik měsíců z roku 2016. Tato základní sleva na dani platí i pro pracující student, důchodce nebo maminky na mateřské.

Letošní novinkou je ale jistě daňová sleva na evidenci tržeb neboli EET. Jednorázovou slevu ve výši 5000 Kč si letos z daní odepíší podnikatelé ze stravovacích a ubytovacích služeb, kteří v roce 2016 zaevidovali první tržbu přes registrační pokladnu.

Daňové přiznání bude letos příznivější hlavně pro rodiče s dětmi. Jeden z rodičů může v daňovém přiznání uplatnit daňové zvýhodnění v následujících výších:

  • na první dítě 13 404 korun ročně (1 117 Kč měsíčně)
  • da druhé dítě 17 004 korun ročně (1 417 Kč měsíčně)
  • na třetí a každé další dítě 20 604 korun ročně (1 717 Kč měsíčně)

Komentáře nejsou povoleny.