Kreditní karta může pomoct i uškodit. Znáte její úskalí?

10. 5. 2018 Články
Novinka

Pro někoho je to nejlepší kamarádka, pro někoho nejjednodušší cesta z průšvihu. Kreditní kartou v Česku platí miliony lidí. Na západě je sice kreditka stále mnohem oblíbenější, ale její váha roste i v našem českém rybníčku.

Kreditních karet je u nás v republice pořád asi 3,5x méně než debetních. Veřejnost často jako “kreditky” pojmenovává bez rozdílu všechny platební karty. Rozdíly jsou přitom značné:

  • Při placení debetní kartou, využíváte jen prostředky, které máte aktuálně na účtu.
  • Kreditní karta je jiná. Funguje jako bankovní půjčka. Můžete s ní platit (a tím si půjčovat) až do výše, kterou vám dovolí poskytovatel karty.

Velkou výhodou kreditních karet je tzv. bezúročné období. To je doba, po kterou můžete vypůjčenou sumu peněz vrátit bez jakéhokoliv úroku.

Víte, jak funguje bezúročné období?

Co to je bezúročné období nebo jak funguje, stále spousta lidí neví. Právě proto často za platby kreditní kartou platí zbytečně víc. Každý poskytovatel má samozřejmě individuální podmínky. Většinou se bezúročné období pohybuje v řádu několika dní, maximálně několika měsíců. Nezapomeňte, že pokud na kartu vrátíte peníze v bezúročném období, nebude vás platba stát ani korunu navíc. Proto si vždy ověřte, jak dlouhé je bezúročné období u vašeho poskytovatele kreditní karty. A pokud to jde, snažte se vrátit peníze včas.

Kreditní karta je vhodná hlavně pro ty, kteří potřebují okamžitě nakoupit, ale nemají u sebe dostatečnou hotovost. Ale nedoporučujeme vám kreditku používat k dlouhodobějším úvěrům. Na to se mnohem lépe hodí klasická půjčka, u které dostanete lepší podmínky.

Kreditní karta je ideální, pokud vám mají za pár dní přijít peníze, ale teď zrovna potřebujete nechat opravit auto, abyste včas odjeli na dovolenou. Takže opravu zaplatíte kreditkou, za pár dní vám přijde mzda a z té obratem vyrovnáte účet na kartě.

Kreditní karta nabízí více než jen peníze po ruce

Vždy nakupujte tak, abyste se nedostali do problémů se splácením dluhu, který při placení kreditkou vzniká. Samozřejmě vás budou lákat nejrůznější bonusové programy. Spousta obchodníků nabízí zvýhodnění právě při platbě kreditní kartou. Ale držte se pro jistotu v rozumných mezích. Jinak byste ve finále mohli na „výhodných nabídkách“ prodělat.

Na druhou stranu je možné na používání kreditní karty i mírně vydělávat. Bonusové nabídky často lákají na vrácení několika procent ze zaplacené částky. Pokud máte dostatečnou hotovost a rezervu, vyplatí se nakupovat kreditkou a během bezúročného období peníze vracet zpět na kartu.

Takto můžete ve finále lehce vydělat. Ale vždy myslete na to, že žádný výdělek nestojí za to, abyste se bezhlavě vrhali do nákupního šílenství. Takže vám přejeme chytré nákupy s čistou hlavou. A nezapomeňte, že kreditní karty vám mohou pomoct vyřešit nepříjemnost, ale jen pokud budete dodržovat předem stanovená pravidla.

Komentáře nejsou povoleny.