Muži dluží na půjčkách v průměru 28 tisíc korun, ženy o 3 tisíce méně

2. 3. 2017 Články

Splácení úvěrů se dnes týká 44 % Čechů. Na spotřebitelských úvěrech dluží muži v průměru 28 tisíc korun, ženy pak o necelé tři tisíce méně. Vyplývá to z průzkumu společnosti Millward Brown pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, s.r.o.

srovnavac mikropujcek

Dlužníci

Necelá třetina dlužníků nemá podle zdrojů zaměstnání a nachází se v horší finanční situaci. Nejčastěji si půjčují lidé z vesnic do 1 000 obyvatel (52 %) a nejméně naopak obyvatelé měst nad půl milionu obyvatel (33 %).

„Z údajů zjištěných v rámci průzkumu není alarmující ani tak samotný podíl zadlužených Čechů, jako spíše fakt, že jde z významné části o lidi bez zaměstnání, navíc žijící na vesnicích, kde se obecně práce hledá velmi těžko. Lidé, kteří si v takové situaci vezmou úvěr, se vystavují značnému riziku, že se dostanou do prodlení se splácením,“ říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

 

Dvanáct procent zadlužených lidí má v plánu vzít si během letošního roku další úvěr. To je podle průzkumu každý desátý Čech. Třetina z nich na nákup automobilu, rekonstrukci nebo koupi nemovitosti (30 %) a na vybavení bytu (29 %). Úvěry si přitom berou především lidé, kteří považují svoje znalosti o finančním trhu za velmi vysoké.

Průměrná zadluženost Čechů v rámci spotřebních úvěrů (tedy bez zahrnutí hypoték) je poměrně nízká, muži v průměru dluží kolem 28 000 korun, zatímco ženy necelých 25 000 korun. Nejvíce dluží lidé z Prahy (v průměru 33 000 korun), nejméně pak obyvatelé Královehradeckého kraje (průměrně 23 000 korun).

 

Komentáře nejsou povoleny.