Nákup na splátky: Jak si vybavit domácnost, když nemáte našetřeno?

22. 5. 2017 Články

Jak neudělat chybu a vyhnout se problémům? Jaké doklady potřebujete, abyste mohli dostat spotřebitelský úvěr? Úvěr v obchodě nebo přes internet? Je možné si splácení pojistit nebo zboží reklamovat?

Pár dnů do výplaty, léto na krku a lednička s námi skončila. Bez nové to nepůjde. Ušetřeno nemáme a léto nepočká. Na splátky si dnes můžete koupit domácí spotřebiče, nábytek, linku do kuchyně, traktor na zahradu, stejně jako oděvy, boty, knížky, hudební nástroje nebo něco jiného. V tomto případě je nákup nutný a musíme jen dobře vymyslet, kde a za kolik si půjčíme. Nezapomeňme ale na pojištění.Nákup na splátky

Nabídky v kamenném obchodě i na internetu jsou dnes srovnatelné. Nakupovat se spotřebním úvěrem můžete až do 100 000 Kč, zpravidla bývá požadována akontace ve výši 10 % z ceny zboží. Znamená to, že musíte mít aspoň deset tisíc, jestli chcete koupit zboží za sto tisíc korun nebo mít tři tisíce, pokud chcete výrobek za třicet tisíc. Existují ale i nabídky bez tohoto závazku. U vyšších půjček můžete zaplatit 20 až 30 % z ceny produktu a zbytek úvěru rozložit až do 50 splátek. Nezapomeňte, že ani při vyšší akontaci se nevyhnete úroku, proto vždycky sledujte, kolik na úvěru přeplatíte.

Co potřebujete při žádosti o splátkový úvěr?  

Ať zvolíte nákup v kamenném obchodě nebo na internetu, vždy začnete vyplňováním smluv a ověřováním toho, jestli splníte podmínky pro získání úvěru. Společnosti většinou požadují:

  • platný občanský průkaz,
  • druhý doklad totožnosti (řidičák, cestovní pas, …),
  • potvrzení příjmu od zaměstnavatele (zaměstnanec) nebo
  • doklad o trvalém zdroji příjmu (pracovní smlouva, daňové přiznání, důchod)
  • a zaměstnanec by neměl být ve výpovědní nebo zkušební lhůtě. V některých případech mohou společnosti požadovat ručitele.

Poplatky už nebývají obvyklé a podle zákona vám společnosti nebudou účtovat ani sankce za předčasné splacení. „Spotřebák“ můžete dnes získat i s nulovým navýšením, podmínkou ale je, že splatíte úvěr v dohodnuté lhůtě.

Obchod nebo internet?

Někdo raději nakupuje z domova než v kamenném obchodě. Máte víc klidu na srovnání nabídek a jestli se rozhodnete pro nákup na splátky přes internet, podmínky jsou podobné jako v kamenném obchodě.

Na vybraných webových stránkách si vyberete zboží a zvolíte možnost úhrady na splátky. Po odeslání objednávky budete automaticky přesměrováni na stránky splátkové společnosti. Zvolíte výší akontace – tedy částku, kterou vložíte do nákupu ze svých peněz. Zbývá zvolit počet splátek a vyplnit žádost o spotřebitelský úvěr. Nezapomeňte si přečíst obchodní podmínky! Následně vás bude kontaktovat někdo ze splátkové společnosti s informací, jestli vám úvěr schválili. V případě úspěchu zašlete této společnosti požadované dokumenty s vaším podpisem. Úvěrovou smlouvu dostanete za pár dní, většinou společně s objednaným zbožím. Zároveň dostanete složenku pro zaplacení akontace. Po odeslání smlouvy a zaplacení složenky splácíte už zboží podle dohodnutého splátkového kalendáře.

Musím se pojistit?

Pojištění schopnosti splácet úvěr je hlavně vaší ochranou. Pojišťovny nabízejí různé stupně ochrany pro případ, že splácet z nečekaného důvodu nebudete moci. Pojištění pracovní neschopnosti, při ztrátě zaměstnání, invalidity nebo smrti jsou součástí různých pojišťovacích balíčků, které zajistí, že váš úvěr může být hrazen nebo doplacen pojišťovnou. Cena pojištění se pohybuje okolo 3 % ze splátky, takže při splátce 1 000 korun měsíčně připlatíte za pojištění 30 korun. U všech splátkových společností jsou podmínky podobné.

Reklamace zboží koupeného přes internet

U zboží zakoupeného přes internet je postup reklamace stejný jako při reklamaci v kamenném obchodě. Lhůta pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu je 14 dní od uzavření smlouvy nebo od doručení zboží či jeho vyzvednutí. Reklamované zboží se obvykle zasílá na fakturační adresu obchodu, u kterého jste zboží zakoupili. Pokud je na internetových stránkách uvedeno servisní centrum pro vyřizování reklamací, pošlete reklamaci tam. V případě, že se do šesti měsíců od převzetí zboží vyskytne vada, za kterou prodejce převezme odpovědnost, můžete žádat vrácení peněz. Vaší povinností je ale oznámit vadu bez zbytečného odkladu.

Vypadá to, že není nic jednoduššího než si pořizovat věci na úvěr, zadlužit se a pak věřit, že se vám podaří všechno splatit. Ze všeho nejdřív ale zvažte, jestli opravdu tak moc vytoužené zboží potřebujete teď hned. Protože vždy je výhodnější našetřit si na svá tajná přání než z nich platit měsíce úroky.  

Komentáře nejsou povoleny.