Nekupujte zajíce v pytli. Auto si před koupí nechte pořádně zkontrolovat

15. 6. 2017 Články

U ojetého ani nového auta vám nikdo nezaručí, že se vůz v dohledné době neporouchá. O to větší pozor byste si měli dát, pokud kupujete ojetinu, o které toho moc nevíte. V článku se podíváme na to, co vás může potkat, když si auto z druhé ruky nenecháte zkontrolovat.

Murpyho zákon říká: auto se porouchá, když ho nejvíc potřebujete

Stojíte v ranní špičce a už tak jedete pozdě do práce nebo s dětmi do školy. A vaše auto najednou začne vysílat kouřové signály. Co to znamená?

  • BÍLÝ KOUŘ – Napovídá nám, že do spalovacího prostoru pravděpodobně uniká kapalina z chladicího systému. Kouř může indikovat také závadu na těsnění nebo prasklou hlavu motoru.
  • MODRÝ KOUŘ – Porouchané mohou být ventily, které netěsní, což značí velké opotřebení motoru.
  • ČERNÝ KOUŘ – Může jít o špatně seřízené čerpadlo, což je častý problém u dieslových motorů, nebo naznačovat, že motor toho nejspíš má už hodně za sebou.

Pozor na dieslové motory

Pokud vynecháte kontrolu u ojetého auta s dieslovým motorem, můžete být nemile překvapeni.

Jde především o časté poruchy filtru pevných částic. Jeho životnost je obvykle mezi 180 000 a 240 000 kilometrů. Filtr se regeneruje automaticky, na kratších městských trasách se však nestačí sám pročistit. Na jeho životnosti má vliv také typ používaného motorového oleje.

Zanedbání kontroly palivového filtru vás může přijít až na deset tisíc korun. Prohlídka kupovaného vozu vás rozhodně vyjde levněji.

Je auto skutečně vaše?

Kromě špatného technického stavu se mohou na povrch dostat i nemilá zjištění o skutečném původním majiteli. Například, pokud je skutečným majitelem auta leasingová společnost, budete v lepším případě doplácet za nesplacený leasing. V horším případě můžete o auto přijít.

Další zajímavosti, které se vyplatí vědět:

  • Pokud autem někdo ručil nebo je zastaveno, může se o něj přihlásit věřitel.
  • Vozidlo může být také předmětem soudního sporu a policie vám ho může zabavit do doby, než se rozhodne o jeho výsledku.
  • Auto může patřit do majetku sepsaného pro exekuci, a soud tak může nařídit jeho vydání.
  • Pokud bylo auto společným majetkem manželů, k jeho prodeji je potřeba souhlas obou.

Kontrola technického stavu a dokladů o vozidle by měla být jedním z hlavních kroků při koupi ojetého auta. Můžete tak předejít problémům, které ohrozí nejen vaši peněženku, ale i vaši bezpečnost.

Komentáře nejsou povoleny.