Nevíte, kterým poskytovatelům půjček věřit? Nezávislé průzkumy vám poradí.

12. 1. 2018 Články

Ačkoli se to možná nezdá, mezi půjčkami jsou pořád obrovské rozdíly. Nejen v úroku, ale také třeba v sankcích nebo transparentnosti úvěrových společností. Pečlivý výběr poskytovatele půjčky je přitom stále velmi důležitý. Jak ale poznat, která banka jedná s klienty fér? Třeba podle nezávislých průzkumů. 

Koncem minulého roku byly zveřejněny dva na sobě nezávislé průzkumy zaměřené na kvalitu spotřebitelských úvěrů. První zpracovávala agentura Člověk v tísni (průzkum zde), autorem druhého projektu je Navigátor bezpečného úvěru 2017 (průzkum zde), jehož garantem je ekonom a profesor z Univerzity Karlovy Michal Mejstřík. Zatímco Člověk v tísni testoval detailněji pouze jeden typ půjčky, a to 30 tisíc korun s jednoletou splatností, Navigátor bezpečného úvěru 2017 zkoumal úvěry ve výši 5, 50 a 150 tisíc s různou dobou splatnosti.

Velká jména většinou obstála, ale jsou i výjimky

Společným jmenovatelem obou průzkumů, respektive jejich výsledků, je zastoupení jednotlivých finančních institucí v nejlepší pětce. Nejčastěji se zde objevuje Air Bank, Česká spořitelna, Home Credit, mBank a UniCredit Bank. Naopak na chvostu se pohybují velmi často méně známé, vesměs nebankovní společnosti. Oba průzkumy přitom hodnotily ukazatele jako jsou celková výše přeplacení úvěru, RPSN (roční procentní sazba nákladů), transparentnost a výše sankcí za splátky po splatnosti. Oba dva průzkumy potvrdily, že jsou v těchto parametrech stále vysoké rozdíly.

Chcete si zobrazit graf v plné velikosti? Klikněte na obrázek.

Na co si půjčit?

Důležité je, že každý spotřebitelský úvěr byste si měli opravdu dobře rozmyslet. Ať už se jedná o půjčku, která kryje nedostatek peněz do výplaty (takzvaný mikroúvěr do 10 tisíc korun) nebo může být úvěr vyšší, například na opravu vozidla či jiné nenadálé výdaje. Obecně také platí, že byste si měli půjčovat na věci, které jsou pro vás nutné nebo jejichž doba užívání bude delší, než je splatnost úvěru. Půjčovat si na dovolenou nebo na vánoční dárky není příliš rozumné. Takzvané mikropůjčky (do 10 tisíc korun) jen na jeden měsíc byste měli využívat pouze v krajní nouzi, jelikož právě u nich jsou sankce za pozdní splácení nejvyšší – někde můžou dosáhnout i několika tisíc korun.

Výjimkou jsou pouze malé půjčky České spořitelny nebo společnosti Home Credit. „Neboť v této kategorii nabízejí nejlepší cenu včetně poplatku za případné prodloužení a poskytují úvěry za nejtransparentnějších podmínek,“ píše průzkum Navigátor bezpečného úvěru.

Přeplatit můžete také více než půlku úvěru

Člověk v tísni upozorňuje, že při půjčce 30 tisíc korun na dva roky u poloviny společností přeplatíte do 5 000 korun. Naopak nelichotivá čísla zjistil průzkum u méně známých poskytovatelů jako JDMoney a CentroFinance – u těch za tu samou půjčku přeplatíte více než dvojnásobek, což představuje astronomickou výši RPSN 560 %. Ze známějších společností vrátíte nejvíce peněz společnostem Ferratum (skoro 25 tisíc) a Provident (cca 20 tisíc). (Pozn. red,: Informace vychází z průzkumu organizace Člověk v tísni. Zdroj zde).

Sankce se zlepšily, ale pořád nejsou ideální

novelou zákona o spotřebitelských úvěrech, která měla před rokem pročistit vzduch od úvěrových „šmejdů“, se ze smluv většinou vytratily problémové rozhodčí doložky a z trhu zmizely kdejaké garážové firmy, které byly za jednu zpožděnou splátku schopné stáhnout dlužníka z kůže. Ale i přesto tu jsou společnosti, které si umějí naúčtovat vysoké poplatky za prodlení, a to i banky u kterých byste to možná nečekali. Negativně v tomto ohledu překvapily Sberbank a Oberbank. Vůbec nejvyšší sankce z prodlení má Sim půjčka.

Malá písmenka stále nevymizela

Zajímavý ukazatel v rámci transparentnosti byl rozsah smluvní dokumentace. Zde pro peněžní domy očividně pořád platí, že čím více klienta zahltí, tím spíš smlouvu nebude číst. Místo jasně psaných obchodních podmínek se rozsah dokumentů pohybuje v rozmezí 10 až 90 normostran.

Než si vezmete úvěr…

Oba dva průzkumy shodně ukázaly, že ač se trh částečně očistil, jistý si člověk nemůže být nikdy. Proto je dobré si před tak zásadním rozhodnutím, jakým peněžní půjčka bezpochyby je, projít dostupné informace. Zjišťujte si, jaká je výše RPSN, nechte si dopředu ukázat smluvní dokumentaci, vypočítejte si splátky a poplatky úvěru. Není nic horšího, než dostat se díky pár dlužným splátkám do dluhové spirály, ze které už potom není východisko. S půjčkou je to stejné jako s ohněm – dobrý sluha, ale zlý pán.

 

Komentáře nejsou povoleny.