Proč nás (ne)láká stěhování za prací

25. 12. 2017 Články

V Americe je běžné, že se lidé i celé rodiny stěhují za prací. V menší míře to funguje v západní Evropě. A Česko? U nás jsme pevně zakořenění v takzvané rodné hroudě a nic moc s námi nehne. Ani jednorázová dávka 50 tisíc s neochotou jít za lepším moc nepohnula. Jak přesně tato dávka funguje a kdo ji může využít?

K již zavedenému příspěvku na dopravu za prací začaly úřady práce před rokem vyplácet také příspěvek na přestěhování. Ve výši solidních 50 tisíc na ruku. Měl rozhýbat trh práce. Ale popravdě: zatím žádná sláva. Za rok o něj požádalo pouze 194 lidí a jen 81 ho získalo.

Proč tak málo?

Možná kvůli přísným podmínkám. Dávka je pouze pro nezaměstnané. Na to, abyste příspěvek na stěhování získali, musíte splňovat alespoň jednu z následujících podmínek:

  • Ucházíte se o práci alespoň 5 měsíců.
  • Přišli jste o místo kvůli hromadnému propouštění.
  • Tam, kde bydlíte není možné vzhledem k vaší kvalifikaci, praxi, věku, péči o dítě nebo zdravotnímu stavu najít vhodné zaměstnání.

Stěhování Čechy neláká

Podle průzkumu agentury Grafton by dvě třetiny Čechů nepřiměla ke změně ani výrazně lepší pracovní nabídka za více peněz. A toto číslo roste. Navíc při aktuální nízké nezaměstnanosti lze sehnat práci.

Potíže způsobují i další povinnosti. Zájemce o příspěvek musí dokázat, že nedluží na daních ani na zdravotním nebo sociálním pojištění. Musí také ukázat kupní nebo nájemní smlouvu na byt v místě, kam se chce přesunout a prokázat, že v nové firmě má místo alespoň na půl roku.

Kdo si prošel měsíci bez práce, dobře ví, že v této situaci se necítil dobře, chyběly mu prostředky a nevěřil si. Když přišel o práci, jak se uchytí jinde, navíc tam, kde to nezná?

Motivace ke změně

Spíše ale platí, že se lidem moc nechce do neznámého prostředí. Tam, kde nemají žádné vazby, příbuzné, přátele. Pokud tedy ve svém prostředí neztratili perspektivu.

Statistiky úředníků ukazují, že nejvíce žádostí o příspěvek na přestěhování evidují z Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Asi to nebude náhoda, právě v Moravskoslezském kraji ztratili po pádu OKD naději v budoucnost horníci.

Ti byli navíc zvyklí na vyšší příjmy, které měli za nebezpečnou a špinavou práci v hlubině. Jak si udržet životní úroveň a zabezpečit rodinu? Zejména vyučení řemeslníci, jako například zámečníci, se bez větších problémů uchytí v průmyslu. A tam je dnes hlad po zaměstnancích velký a mzdy se zvyšují.

Jak hledat práci

Nespoléhejte každopádně na to, že vám k nalezení nové práce pomůže úřad práce. Hledat musíte sami a na úřadě si maximálně nechte poradit, jaká rekvalifikace je pro vás vhodná a o jaké profese je zájem Využijte toho, že za ni jako uchazeč o zaměstnání nemusíte platit.

Nové zaměstnání pak hledejte sami aktivně na internetu. Nejrozšířenější jsou stránky www.jobs.cz, www.prace.cz, ale stránek je celá řada, třeba www.dobraprace.cz.

Výhodou je, že nabídky jsou dělené po regionech, takže zjistíte, kde je o lidi vaší profese největší zájem.

Pomůže podpora v rodině

V situaci, kdy se nedaří, je někdy dobré sáhnout po změně. Hodně pomáhá, když se stěhováním souhlasí celá rodina. Například, když je manželka na rodičovské dovolené, manžel přijde o práci a dítě je ještě malé na to, aby mělo kamarády. Snadno se pak zabydlí tam, kde začne chodit do školky.

Manželé v této situaci mají čas, najdou si společný cíl a podporují se v něm. Upnou se k tomu, že začnou jinde. Když se pak objeví možnost najít manželovi práci s perspektivou, navíc v místě, kde může manželka po rodičovské najít místo v administrativě, nebo třeba v obchodě, je stěhování dobrou cestou.

Pro lidi bez závazků je změna pochopitelně ještě snazší.

Zajímavé možnosti dnes také nabízejí samotné firmy v podobě různých náborových příspěvků či příspěvků na bydlení. Hlavní je ale nalézt v sobě motivaci ke změně.

Komentáře nejsou povoleny.