Půjčky v rodině se vyplatí. Musí ale mít svá pravidla

19. 10. 2017 Články

Pokud potřebujete pokrýt nečekané výdaje a rodinný rozpočet je už teď poněkud napjatý, máte zpravidla několik možností, kam se obrátit: na rodinu a přátele, nebo na banky a nebankovní instituce. Pojďme se podívat, jak jsou půjčky v rodinném kruhu u Čechů oblíbené. 

Rodina a přátelé

Zapůjčit si peníze od příbuzných či přátel, kteří nemají hluboko do kapsy, je ta nejjednodušší varianta. Má to několik výhod – například nulové, anebo hodně nízké úroky (tudíž částku, kterou si půjčíte, vrátíte ve stejné výši), navíc příbuzní bývají benevolentnější i v otázkách splácení. Máte-li tedy v rodině movité rodinné příslušníky, anebo známé, můžete začít u nich, zda by vám finančně nevypomohli.

Pro kolik a za kým nejčastěji chodíme? Nejčastěji to bývá pro částku do 10 tisíc korun, tedy na krátkodobé pokrytí nižších výdajů. Podle statistik se pak až 68% žadatelů spoléhá na pomoc od rodičů, na kamarády a známé dalších 18%, na sourozence zhruba 14% lidí. Nejdůvěryhodnější člen rodiny ohledně výpůjček bývá nejčastěji maminka, na druhém místě táta. Naopak raději už než ke strýčkovi s tetou a bratrancům či sestřenicím si chodíme půjčovat k dlouholetým známým.

V devíti z deseti případů mezi sebou strany neuzavírají žádné písemné smlouvy, domluva o pravidelném splácení tak často bývá pouze ústní – na čestné slovo, neboť v sázce jsou mimo peněz i dobré vztahy. Přitom takové jednání je velmi riskantní, i zápůjčky mezi blízkými by měly mít svá pravidla. Až čtvrtina lidí se se zapůjčenou částkou totiž již neshledala vůbec, anebo v nižší výši, třeba jen s polovinou nebo méně. Před uzavřením dohody by tedy měla být jasně definovaná pravidla, za jakých k půjčce vůbec dojde.

Tady je 5 pravidel k půjčování v rodinném kruhu:

 1. Nenechte se „vydírat“. Máte právo se svobodně rozhodovat, tedy i půjčku odmítnout.
 2. Ujistěte se, že všechny předchozí dluhy vám dotyčný již splatil.
 3. Zkuste se podívat i do insolvenčního rejstříku a žadatele si raději trochu prolustrujte.
 4. Obezřetnější člověk půjčuje jen tehdy, pokud uzavře nejprve písemnou smlouvu, která by měla obsahovat:
  • údaje o věřiteli a dlužníkovi,
  • zapůjčená částka.
  • datum zapůjčení a datum splacení,
  • způsob, jakým bude částka vrácena (najednou k určitému datu, nebo pomocí splátek),
  • dohodu o úročení nebo neúročení,
  • datum sepsání smlouvy,
  • podpisy obou stran.
 5. Dbejte na včasné a pravidelné splácení, problémy řešte hned, nečekejte na promlčení.

Banky a nebankovní instituce

S žádostí o půjčku nad 10 tisíc korun se ale raději obracíme na banky a finanční instituce. Ke konci července se částka rozpůjčovaná lidem ve spotřebitelských úvěrech vyšplhala zhruba 193,1 miliard (o 7,8% více, než tomu bylo loni). Letos poprvé také spadla úroková sazba pod 10% (v roce 2015 byla běžně 14%). Půjčky jsou tedy teď nejen levnější, ale díky tlaku konkurence i dostupnější, navíc o ně čím dál častěji a snadněji lze žádat i online z pohodlí domova.