Rozdíly mezi půjčkou a mikropůjčkou. Máte v nich jasno?

13. 10. 2017 Články

Jak malá je mikropůjčka a proč může mít jiné podmínky splácení než půjčka větší? Víte, čím se ty dvě liší? Že ne? My vám pomůžeme to zjistit.

Mikropůjčky

Mikropůjčky jsou úvěrový produkt, typicky na nízkou částku (cca 5000 Kč) a krátkou dobu splácení (do 45 dnů). Nabídka bývá často pevně stanovená bez ohledu na bonitu klienta. Nevýhodou mikropůjček je vysoká úroková sazba, potažmo RPSN, která činí až 10000%. Jinými slovy – za vypůjčených 5000 Kč by bylo nutné později zaplatit 6000 Kč. Je to z toho důvodu, že společnost vám půjčuje na velmi krátkou dobu s jednorázovým termínem splatnosti. Poskytovatelé úvěru si často účtují i vysoké poplatky za prodloužení splatnosti půjčky i za opožděnou platbu. Ačkoliv jsou mikropůjčky schvalovány i méně bonitním klientům (než klasické bankovní úvěry), nepoužívejte je neuváženě, ani ke splácení jiných dluhů. Je to cesta směrem do dluhové spirály, ze které se dá jen těžko vymanit.

Určitě si pohlídejte například tyto parametry

 • Poskytovatel: raději si půjčujte u prověřených společností, které mají na trhu mikropůjček dobré jméno.
 • Úroková sazba a RPSN: čísla, ktera mají umožnit spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru.
 • Doba splatnosti: za jak dlouho budete muset částku vrátit věřiteli zpět.
 • Smluvní podmínky: dobře si je přočtěte a pokud čemukoliv nerozumíte nebo vám není poskytnut prostor a klid na přečtení, raději nic nepodepisujte.
 • Zákaznické linky a kontaktní údaje: pokud je zpoplatněná zákaznická linka, také to vypovídá o kvalitě poskytovatele.
 • Rozhodčí doložka je zvláštní doložka ve smlouvě, která zakládá pravomoc rozhodců k rozhodování případných sporů z této smlouvy vzniklých, a to na místo obecných soudů. Přináší to pro účastníky smlouvy rychlé a spravedlivé řešení jejich sporů. Rozhodčí řízení je upraveno v zákoně č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů.

Půjčky

Půjčky jsou také úvěrový produkt, ale můžete si půjčit vyšší částky (klidně i milion) a na delší dobu – jak na pár měsíců, tak i na pár let (většinou 3-120 měsíců). Banky nabízí často úrokové sazby od-do určité výše, což znamená, že na jejich nejvýhodnější nabídky prostě a jednoduše nemusíte dosáhnout. Narozdíl od poskytovatelů mikropůjček záleží konkrétní nabídka a schválení i na bonitě klienta – zda máte u banky již historii, jestli budete schopni splácet, nebo také jestli nejste v registru dlužníků. Průměrná úroková sazba se pohybuje okolo 6%, je dobré si ale pohlídat i RPSN, kam se započítává všechno, co za půjčku zaplatíte, tedy všechny poplatky, které se k půjčce vážou (například poplatek za uzavření smlouvy, za správu úvěru, za vedení účtu, aj.).

Je mimo jiné dobré mít přehled i o těchto parametrech

 • Úroková sazba a RPSN
 • Datum splatnosti: den, kdy je splatná vaše splátka
 • Doba splatnosti
 • Zda máte možnost prodloužit, nebo naopak zkrátit dobu splácení či zvýšit anebo snížit výši splátky
 • Jaké jsou podmínky předčasného splacení úvěru