Rychlý přehled EET pro podnikatele. Kdy se dotkne i vás?

11. 4. 2017 Články

O EET už jsme toho všichni slyšeli víc něž dost. A na 140 tisíc podnikatelů už s elektronickou evidencí tržeb dennodenně pracuje. Víte ale, od kdy se EET dotkne i vašeho podnikání? 

Důvod pro zřízení EET

Proč vlastně elektronická evidence vznikla? Hlavním důvodem pro zřízení EET je zabránění krácení daní podnikatelských subjektů, které prodávají produkty a služby jiným způsobem než je převod z účtu na účet.

Určitě jste si i vy sami v různých obchodech či restauracích a barech všimli určitých změn. Obsluha za vámi častěji přijde s tabletem než s obyčejnou kasírkou nebo účtuje útratu přímo do počítače. Investici do zařízení a programů na účtování EET si mohli provozovatelé jednorázově odečíst v daňovém přiznání.

4 vlny EET. Kdy a pro koho?

        1. fáze od 1. prosince 2016

První fázi se už již na konci loňského roku zkusily služby spojené s ubytováním a stravováním. Do této fáze spadl především provozovatelé hotelů, penzionů, kempů, restaurací, barů nebo kaváren.

2. fáze od 1. března 2017 

Od minulého měsíe se elektronická evidence třzeb dotkla i velkoobchodních a maloobchodních služeb. Zapojili se tak do ní všichni obchodníci počínaje od prodejců motorových vozidel, průmyslových a stavebních materiálů, textilu, obuvi po prodejce zvířat nebo elektroniky

3. fáze od 1. března 2018

Třetí fáze, která přijde za necelý rok, donutí evidovat tržby přes registrační pokladnu i taková povolání, která na to možná dosud nebyla zvyklá. EET se tak stane realitou pro lékaře, veterináře, právníky, účetní, pekaře, cukráře, řezníky, řidiče taxi, podnikatelé, kteří se živí výrobou potravin či nápojů a další výrobní činnosti nebo pořádáním sportovních a kulturních akcí

4. fáze od 1. června 2018

Poslední vlna EET zahrne vybraná řemesla a výrobní činnosti. Od 1. června 2018 tak s evidencí začnou i výrobci textilií a kožešin, skla, hudebních nástrojů, sportovního vybavení a hraček, ale také elektrikáři, obkladači, malíři, pokrývači, „hodinový manžel“, opraváři počítačů a poskytovatelé osobních služeb jako například kadeřnice, maséři nebo kosmetické poradkyně. 

Vliv EET na českou ekonomiku

        Mnoho výpočtů a finančních shrnutí od zavedení EET ve stravovacích službách od prosince loňského roku hovoří o tom, že se na daních vybralo podstatně více peněz než ve stejném období před zavedením EET. Je to zvláštní, ale možná, že právě díky tomuto kontrolnímu systému se začne česká ekonomika více rozvíjet a tento rozvoj by mohl mít vliv na nás všechny, kdo zde žijeme.

Díky EET se zdražuje, je to pravda?

       Někteří obchodníci po zavedení EET zvedli ceny za své služby. Není ale snadné prokázat, zda se jednalo o nutnost nebo jen dobrou příležitost. Jestli v tomto trendu budou pokračovat i podnikatelé, kterých se dotknou další poslední dvě vlny elektronické evidence tržeb, je zatím otázka budoucnosti.

Zajímá vás téma elektronické evidence tržeb nebo si chcete dohledat další informace? Navštivte oficiální web etržby.cz

Komentáře nejsou povoleny.