Sdílená ekonomika: Jak danit příjmy ze Zonky, Airbnb nebo Uberu

15. 2. 2017 Články

Přivyděláváte si pronájmem bytu přes Airbnb, vozíte občas zákazníky s Uberem nebo jste investorem na Zonky? Pokud nemáte jasno v tom, jak danit příjmy z těchto služeb, poradíme vám. Podnikání v rámci tzv. sdílené ekonomiky je pod drobnohledem finančního úřadu. Úředníci si od provozovatele mohou vyžádat informace o tom, kdo a kolik prostřednictvím služby vydělává. Zatajení nebo upravení zisků z takového podnikání by se vám kvůli možným sankcím nemuselo vyplatit.

Jaké příjmy musíte zdanit?

Principem sdílené ekonomiky je zjednodušeně řečeno zprostředkování služeb od lidí lidem. Ať už jste se rozhodli poskytnout ubytování  návštěvníkům prostřednictvím Airbnb, pomoci někomu příspěvkem přes Zonky nebo občas někoho svezete přes aplikaci Uber, měli byste si hlídat každou korunu, kterou si takovou činností vyděláte. Příjmy zjistíte jednoduše přes svůj uživatelský profil ve službě a zahrnete je každý rok do daňového přiznání.

Zdanění neplatí jen pro ty, u kterých celkový zdanitelný příjem včetně příjmu z ubytování/přepravy nepřesáhl v daném roce 15 tisíc korun, a pro zaměstnance, kteří si vedlejší činností v daném roce nevydělali víc než šest tisíc korun.

Pronajímám pokoj – jsem podnikatel?

Příjmy z ubytovacích služeb, kam spadají i příjmy dosažené prostřednictvím aplikace Airbnb, jsou obecně považovány za příjmy z podnikání pokud jsou poskytovány soustavě. A za podnikání jsou považovány i přes to, že k činnosti nemáte živnostenské oprávnění. Stejně je tomu u přepravy osob s Uberem.

Podnikatelské příjmy pak obecně podléhají nejen dani z příjmů, ale i odvodům sociálního a zdravotního pojištění, dále pak dani z přidané hodnoty (při ročním obratu přes milion korun).

Poskytovatel služeb by měl být už v okamžiku, kdy je začíná poskytovat, registrovaný na příslušných úřadech, měl by si také požádat o živnostenské oprávnění, jinak mu hrozí pokuta za nelegální podnikání. A když člověk u ubytovacích služeb přijímá platby v hotovosti nad rámec toho, co mu na účet připisuje Airbnb, týká se ho od prosince loňského roku i elektronická evidence tržeb.

Článek uvádí obecná fakta. Doporučujeme, abyste se o zdanění vašich konkrétních příjmů poradili s daňovým poradcem.

 

Komentáře nejsou povoleny.