Šetřete s pomocí sdílené ekonomiky. Víme, jak na to!

30. 3. 2017 Články

Služby sdílené ekonomiky právě prodělávají v České republice obrovský boom, a to především díky pokročilým informačním technologiím. Tyto služby již zasahují do všech možných sfér – od ekonomiky až po dopravu. Ptáte se, proč byste se o ně měli zajímat? Třeba proto, že vám dokáží ušetřit pěknou sumu peněz. 


Oxfordský slovník popisuje sdílenou ekonomiku jako
„ekonomický systém, kde se majetek nebo služby sdílejí soukromými subjekty, ať zdarma nebo za poplatek, obyčejně prostřednictvím internetu“. Jinými slovy, jakmile ty něco potřebuješ a já to mám, podělím se s tebou. A to platí nejen pro rodinu a sousedy, ale díky smartphonům a počítačům můžeme získat pomocí nejrůznějších webových stránek a jejich aplikací přístup k celé síti lidí, kteří nám mohou pomoci.

 

 

Jaké sharing economy služby existují v Česku?

Zonky, aneb „Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.“

Prostřednictvím této služby může kdokoliv zažádat o refinancování půjčky nebo přímo o půjčení peněz. Žadatel jednoduše vyplní online nezávaznou poptávku (jakýsi online dotazník, který zabere jen chvíli času) a následně čeká na nabídku úrok (služba garantuje nabídnutí úroku během 24 hodin). Poté už jen napíše příběh své půjčky (na co půjčku potřebuje, proč…) a lidé z každého koutu republiky se můžou začít skládat. Na internetové stránce pak může kdokoliv sledovat průběh skládání se na částku.

Bla Bla Car – ušetřete za cestování!

Pokud často cestujete sami a raději byste cestovali s někým a složili se spolu na cestovné, pak je pro vás tato služba jako stvořená. Společnou cestu buď můžete nabídnout (za předpokladu, že vlastníte auto a jste řidičem), nebo můžete vyhledat vámi požadovanou trasu a stát se spolucestujícím. Díky ověřeným profilům a jejich hodnocením pak máte zcela jasnou představu o tom, s kým budete cestovat.

Aukro – už to nepotřebuješ? Pošli to dál.

Poměrně dlouho již na českém trhu funguje služba Aukro. Je to vlastně jakási stabilní internetová aukce, kde můžete nalézt opravdu cokoliv (ať už se jedná o sběratelské kousky, oblečení, elektroniku, či o různé zahradnické potřeby). Tato redistribuce zboží pomocí Aukra, ale také jiných dalších internetových komunit je skvělým příkladem sdílené ekonomiky. Základním principem je, že použité zboží, které už někdo nepotřebuje, získá někdo jiný.

 

Komentáře nejsou povoleny.