Jak si vybrat správný foťák na dovolenou?

3. 7. 2017 Články

Když jedete na dovolenou, máte dvě možnosti, jak si ji užít. Buď odhodíte všechny technické vymoženosti dnešní doby a budete se kochat. No anebo naopak vezmete všechny vymoženosti s sebou, vše detailně zaznamenáte a vzpomínky si zapíšete nejen do své hlavy, ale i na kartu svého fotoaparátu. My jsme tady proto, abychom vám pomohli s výběrem.

 

Je fajn cestovat a odnášet si s sebou domů nějakou tu vzpomínku. A teď myslíme i tu digitální. Jenže techniky je hodně a vyznat se v ní není úplně jednoduché. Vy máte ale štěstí, protože čtete tyto řádky a když budete ještě trochu trpěliví a nepřestanete číst, dozvíte se, co na cesty pořídit.

 

1. Cestuji málo a focení mi nic moc neříká

Momentkář je člověk, který vyrazí na dovolenou a fotografuje sporadicky. Když už je tady chvíle, že něco „cvakne“, tak to řeší tak, že vytáhne fotoaparát nebo mobilní telefon a prostě zmáčkne co nejrychleji spoušť. Pokud se v něm vidíte, přichází vaše chvíle.

Kupte si mobilní telefon, který zvládne obstojné fotografie a nestojí zbytečně moc peněz. Doporučujeme Honor 7, Huawei P9 Lite, Sony Xperia XA nebo LG G4.

Pokud z nějakého důvodu nechcete s telefon fotit, sáhněte po jednoduchém, ale kvalitním kompaktu. Canon PowerShot, Sony Cybershot nebo Nikon Coolpix. Ani s jedním neuděláte v této cenové kategorii chybu, takže volte podle toho, která značka je vaše oblíbená. Jelikož jste sváteční fotograf, profi fotoaparát a další technika je pro vás v tuhle chvíli zbytečná.

 

2. Cestuji hodně a občas fotím pro zábavu

Jestli máte cestování rádi a tvoříte z něj obsah třeba na Instagram, Facebook nebo YouTube, investujte do techniky. Obecně se tvrdí, že to, co prodává je příběh a technika je až to druhé, oč tu běží. Ale pozor, je rozdíl mezi vlogem a cestovatelským videem.

Opět je tady samozřejmě možnost volby. Tou první je koupě pořádného mobilního telefonu. Třeba iPhone 7, Samsung Galaxy S8, Huawei P10 nebo Sony Xperia XZ vám vykouzlí překrásné fotografie, které stačí projet přes foto aplikace Snapseed nebo Lightroom do Adobe a máte vystaráno. Jestli chcete být originální, můžete zkusit také mobilní čočky. Ty vás sice na chvíli zabaví, ale upřímně, moc parády s nimi nevykouzlíte. Je to prostě taková hračka na pár chvil.

Telefon zastane v pohodě kompakt, ale má jednu zásadní nevýhodu. Používáte ho téměř na všechno. Navigace, volání, internet, aplikace. To samozřejmě zabolí vaši baterii. Můžete vytáhnout powerbanku (mimochodem na cesty skvělá vychytávka, určitě se po nějaké mrkněte), ale i tak nevydrží telefon věčně. Kašlete na to, pojďte si koupit něco pěkného.

Na trhu najdete opravdu velké množství techniky, proto je potřeba si předem říct, co s ní chcete dělat. Zajímavá vás focení nebo spíš videa? Pokud fotka, sáhněte po zrcadlovce. Dneska seženete slušné tělo se základním objektivem za cca 13 000 Kč. Mimochodem, iPhone stojí přes 20 tisíc. Zrcadlovka vám dá hned několik věcí. Za prvé fotografii v RAW, tedy bezztrátové, kvalitě. Ta se hodí až budete fotografii upravovat. No a za druhé širokou škálu objektivů, díky kterým můžete fotit portréty i krajinky. Nevýhodou je pak její neskladnost, váha a fakt, že za kvalitní objektivy si připlatíte nemálo peněz. Pokud ji navíc budete mít celý den na krku, tak se trošičku pronese, na to se připravte.

Pokud chcete točit spíš videa, sáhněte po bezzrcadlovce s výměnnými objektivy nebo akční kameře. To, co vás v tuhle chvíli zajímá je kvalita, ve které fotoaparát natáčí. Dnes se setkáte s Full HD nebo 4K videem.

Opravdu vynikající fotoaparát na natáčení je Sony Alpha 6000. Ten sice nenatáčí ve 4K, ale Full HD video zvládá bravurně. Dalším kandidátem je Panasonic Lumix DMC-FZ1000, který zvládá video dokonce ve 4k rozlišení. Nebo sáhněte po akční kameře. Třeba GoPro 5. Ta zvládá Full HD i 4K rozlišení, je voděodolná a miniaturní. Pokud rádi točíte i pod vodou, neexistuje pro vás lepší kamera. A jestli si myslíte, že s ní neuděláte filmové záběry, mýlíte se. Podívejte třeba na tohle video:

 

3. Cestuji a chci fotit pořádně

To nejlepší nakonec. Pokud jste cestovatel a vášnivý tvůrce, rozmyslete si, jestli chcete spíš fotit nebo točit. Pokud fotit, sáhněte po lepší (dražší) zrcadlovce od Nikonu nebo Canonu. Pokud točit, koukejte se po Sony A6300, A6500 nebo po Panasonic GH4, GH5. Lepší techniku na trhu jen těžko seženete, ale samozřejmě za ní také náležitě zaplatíte. Kdybyste měli peněž až příliš, kupte si Sony A7R II, který je výborný na fotografie i video. Nezapomeňte ale rozbít prasátko, jen za tělo dáte 85 000 Kč.

Záběry je samozřejmě dobré kombinovat. Nejlepší kombo, které můžete v tuhle chvíli koupit je fotoaparát + akční kamera + dron. To už se dostáváme přes částku 100 000 Kč, ale záběry stojí za to. Jen si to představte. Plavete v křišťálově čistém moři a natáčíte si podmořský svět, pak najednou střih a letíte dronem nad hejnem delfínů, když zrovna přichází další střih, ve kterém točíte zblízka lásku svého života. YouTube těš se, cestovatelská videa jsou na cestě!

Pro ty, kteří se dočetli až sem, máme bonus. Pokud vás nebaví normální fotografie ani videa, kupte si 360stupňovou kameru. Doporučujeme Insta360, 360fly nebo Samsung Gear 360. To bude teprve pecka!

Komentáře nejsou povoleny.