Srovnání kontokorentních účtů: jak a s čím mohou pomoci, nebo naopak uškodit?

15. 11. 2017 Články

Kontokorent je služba, kterou nabízí spousta bank k běžnému účtu. Máte ale jasno v tom, kdy je pro vás výhodný a kdy svou situaci raději vyřešit jinak?

Pro koho kontokorent je určený a jak funguje

Hodí se obvykle ve chvíli, když víte, že máte pravidelný příjem a většinou si s ním vystačíte. Jenže tentokrát se stalo, že díky nečekaným událostem váš účet náhle zeje prázdnotou (odešla vám třeba lednička a pračka zároveň). A čekají vás neodkladné pravidelné měsíční výdaje, jako je například splátka hypotéky, nebo záloha na elektřinu. Přecejen dobrovolně chce doma přestat svítit spíš málokdo. Tahle „vychytávka“ vám, zjednoduše řečeno, umožní jít na svém účtu do mínusu až do výše povoleného limitu. To znamená, že můžete platit svoje výdaje i tehdy, kdy na něm žádné peníze už nemáte – vlastně si je dočasně půjčíte od banky. Ta vám pak úrok vypočítá z částky, kterou jste vyčerpali, a taky podle počtu dní, kdy peníze na účtu chybí, než je tato „finanční díra“ zalepena třeba další výplatou. Pokud víte, že se každý měsíc topíte v dluzích víc a víc, kontokorent vaši situaci nezachrání. Naopak vám může zadělat na veliký problém. Pravděpodobně se pak stane to, že budete místo chybějícího dluhu umořovat stále dokola jen úroky, které jsou okolo 20%. To v konečném důsledku znamená, že pokud nebudete postupně v dohledné době schopni vrátit celou dlužnou částku, budete platit jak mourovatí.

 

 

Kam si pro něj dojít?

Jak již bylo zmíněno, tahle služba je vázána k běžnému účtu, proto kontokorenty nabízejí pouze bankovní ústavy. Není to žádná výjimečná služba, a proto se s ní můžeme setkat u všech velkých bank. Tady je pár míst, kam pro něj můžete zamířit:

Obvykle je k žádosti potřeba doložit výši příjmů a také osobní doklady. Pokud nejste student, pak vám musí být aspoň 18 let. A jaké podmínky vám nabídnou? To se dost liší – nejen úrokem, ale i limitem, jak je vidět v tabulce. Úplně obecně vzato platí pravidlo, že čím častěji a čím více čerpáte, tím nižší úrok dostanete. Někde lze nižšího úroku dosáhnout i včasným splacením a pro studenty dokonce existují i speciální nabídky s nižší úrokovou sazbou.

Existují i jiné možnosti?

Žijeme v době hojnosti, a tak téměř vždy máte z čeho vybírat. Na trhu existují různé druhy úvěrů, každý se víc hodí na něco jiného. Pokud váháte, zda kontokorent je pro vás to správné řešení, pak vám pomůžeme si udělat jasno. Níže uvádíme další příklady obdobných produktů:

  • Klasické spotřebitelské úvěry asi není potřeba dlouze představovat, nejspíš se s nimi setkal každý. Jsou ideální ve chvíli, kdy máte vyšší jednorázový výdaj a víte, že ho budete splácet postupně a ne najednou. Výhodou je, že je poměrně levný. V současné době se můžete setkat i s úrokovou sazbou 3,99%, kterou nabízí například Zonky. Průměrná sazba se teď pohybuje mezi 8 a 9 %. Pokud právě tohle je řešení pro vás, pak je dobré jednotlivé nabídky nesrovnávat pouze podle sazby, ale raději podle RPSN.

 

  • Kreditní karta je třeba pro ty, kteří mají dobrou platební morálku a ideálně navíc i nějakou tu finanční rezervu. „Kreditka“ funguje tak, že platíte teď (penězi banky) a splácíte později (samozřejmě ze svého). Výhodou je její bezúročné období až 55 dní. Pokud použitou částku do této doby uhradíte, pak neplatíte nic navíc. Pokud to ale nestihnete, očekávejte úrok okolo 20%. Ten se pak splácí podle splátkového kalendáře. Hodí se spíš k placení zboží či služeb, případně pro platby na internetu. Výběrům z bankomatu se snažte raději vyhnout, protože bývají spojeny s vyššími poplatky a navíc je úročen hned, i v bezúročném období.

 

  • Mikropůjčka se poskytuje na malou částku (do 5000 Kč) a je potřeba ji brzo splatit (obvykle do 30 dnů). Podmínky bývají pevně stanovené a neovlivňuje je bonita klienta. Tahle půjčka se vám bude hodit spíš jako poslední záchrana, když všechny ostatní možnosti selžou – je totiž poměrně drahá, proto je fajn mít srovnání mezi několika nabídkami. Často ji také využívají lidé, kteří mají problém dosáhnout na klasický úvěr (nezaměstnaní, chroničtí opozdilci, nebo ti, se záznamem v registru dlužníků). U nich je také výrazně vyšší riziko, že se jim nepodaří řádně splácet ani tuto půjčku, což je velmi tvrdě trestáno vysokými úroky z prodlení a velkými poplatky za nový splátkový kalendář.

 

A co vy, dáváte přednost kontokorentu, nebo složité období řešíte jinak?

Komentáře nejsou povoleny.