„Strach na cestách je to, za co utrácíme nejvíc peněz,“ říká autor Travel Bible

25. 5. 2017 Články

Odkládáte letošní dovolenou proto, abyste ušetřili? A víte, že vás dovolená v Česku může stát víc něž ta u moře? Své o tom ví Petr Novák, cestovatel tělem i duší, propagátor umění levného cestování a spoluautor Bible. Tedy Travel Bible – knihy, podle které může cestovat každý.

Nastává období letních dovolených a mnoho lidí řeší, kam na rodinnou dovolenou a jak ji zaplatit. Vy se dlouhodobě věnujete tzv. travel hackingu neboli levnému cestování. Jaké máte obecné rady?

Letní dovolená je vždy období, kdy poptávka lidí, kteří chtějí někam vyrazit, začíná převyšovat nabídku. To obecně ceny zvedá nahoru. Přesto je možné i na letní dovolené výrazně ušetřit. Určitě nedoporučuji fixovat se na jediné místo, kam chci vyrazit a pokud je to jen trochu možné být flexibilní v termínu dovolené. To jsou dva základní faktory aby člověk na dovolené finančně nevykrvácel. Pak už stačí jen sledovat ceny letenek a v pravý čas se rozhodnout. U letních dovolených moc nedoporučuji nechávat na poslední chvíli ubytování. Většina levných nabídek velice rychle zmizí a čím dřív si člověk pobyt zajistí, tím lépe.

Rozhodně se vyplatí cestovat hodně nalehko. Pokud se rozhodnu na dovolenou vyrazit letecky, tak ideálně jen s příručním zavazadlem. Přes léto člověk moc věcí nepotřebuje. Zpáteční ceny letenek z Čech a okolních letišť jsou stále cenově velice dostupné. Například zpáteční letenky na středomořské ostrovy začínají na ceně kolem 1000 Kč.

Dovolená u moře může stát klidně tolik, co týden na Slapech. Jak si užít co nejvíc za co nejméně peněz?

Nebát se a být otevřený novým zážitkům. Strach na cestách je to za co utrácíme nejvíc peněz. Pokud se někdo bojí vyrazit na vlastní pěst a koupí si raději zájezd, zaplatí za tento strach víc. Pokud se bojí zajít na jídlo do lokální restaurace, protože nevypadá dle jeho představ, pravděpodobně zaplatí víc za jídlo ve známém řetězci. I bydlet je možné díky CouchSurfingu zdarma, ale lidé se toho bojí, tak si raději za ubytování zaplatí. Samozřejmě každý máme nějaký standard, kterého se chceme držet. Požadavek na kvalitu ubytování a podobně. Podle toho už v počátku odhadujeme cenu dovolené. Občas je ale fajn zkusit něco nového, nebát se oslovit místní lidi, zajít s nimi na jídlo, nebo drink. Nakonec člověk zjistí, že si dovolenou užil víc než kdy jindy a skoro nic ho nestála.

Jaké chyby vidíte u českých cestovatelů?

Hlavně starší generace se stále bojí cestovat na vlastní pěst hlavně kvůli jazykové bariéře. Přitom stačí jen základní znalost angličtiny a jako bonus se před cestou naučit pár frází v místním jazyce. Díky technologiím člověk vlastně nepotřebuje umět cizí jazyk vůbec. Dnes už existují mobilní aplikace kam člověk nadiktuje text česky, aplikace si ho přeloží do zvoleného jazyka a přečte. Takhle je možné komunikovat skoro kdekoli na světě. Je to celkem zábava, ve Vietnamu jsme podobným způsobem vydrželi komunikovat s partou místních celý večer.

Hodně lidí má pocit, že všude mimo jejich kotlinu je děsně nebezpečno. Svět je až na pár drobných výjimek velice bezpečné místo. Bezpečnost v Evropě je lepší než kdy jindy. Pravděpodobnost, že člověk vyrazí někam, kde před ním už nebyla další hromada turistů, je skoro nulová.

Máte i nějaké travel hacking tipy pro rodiny s dětmi?

Ideálně se moc nehonit. Nepřejíždět hekticky z místa na místo ve snaze vidět za pár dní dovolené co nejvíce. Člověk se pak vrací víc utahaný, než když na dovolenou odjížděl. S dětmi je nejlepší zakotvit na delší dobu v jednom místě a to si pořádně užít. Prolézt ho křížem krážem. Nastolit co nejdřív domácí pohodu. Ze základny pak dělat výlety do okolí. Člověk sice neuvidí všechny možné i nemožné památky, ale je mnohem víc v pohodě a skutečně si odpočine.

U dovolené s dětmi je důležité zapojit je hned od začátku. To znamená ve fází plánování. Nechat je do plánů mluvit, vysvětlovat jim kam jedete a co tam budete dělat. V případě, že začíná hrozit nuda, je dobré mít v záloze pár her, nebo dát dětem před cestou cestovní deník, kde si budou zaznamenávat své zážitky. Vyplníte tím čas, kdy se děti začnou nudit.

Zkuste někdy dát dětem kapesné v lokální měně. Třeba na celý pobyt. Uvidíte jak najedou začnou přemýšlet, přepočítávat. Je to mnohem lepší než stále poslouchat, kup mi tohle, kup mi tamto.

Určitě bych se zaměřil na cestovatelské blogy rodin s dětmi a tam čerpal inspiraci. Vyrazit na víc než půl roku do Asie s 3 dětmi se může zdát jako naprosto nereálné. Přesto podobní cestovatelé nejsou výjimkou. Sám děti nemám, proto nechci opakovat co napsali jiní, kteří s cestováním s dětmi mají vlastní zkušenosti. Určitě bych doporučil článek rodiny Tatranských o jejich přípravě na cestu po Jihovýchodní Asii dlouhých 8 měsíců. To vše se třemi dětmi.

Jaké máte oblíbené mobilní aplikace a weby pro cestování?

Aplikací používám na cestách hodně. Mám moc rád aplikaci Trail Wallet, kde si můžu vést detailní přehled o nákladech, které na cestě mám. Nemusím přepočítávat měny, aplikace to dělá za mě a přehledně rozdělí náklady na ubytování, stravu, dopravu, zábavu a další.

Další skvělá aplikace jsou offline mapy Maps.me. Před cestou si prostřednictvím My Maps na Googlu naklikám pár zajímavých míst, které bych rád navštívil, to následně vyexportuji do formátu KML, který je možné do Maps.me importovat. Pak častopoužívám aplikace pro převod měn, Uber nebo Tripit pro správu všech rezervací na jednom místě.

Pokud jde o weby, tak mám moc rád cestolet.cz, kde člověk velice rychle získá základní přehled o destinaci. Zjistíte, kdy je v daném místě sezóna, průměrné ceny ubytování, jídla, místní dopravy a letenek do dané destinace. No a samozřejmě náš web TravelBible.cz, kde máme obrovské množství skvělého cestovatelského obsahu, který už pomalu nestíhám číst.

Komentáře nejsou povoleny.