Předvánoční NEnakupování aneb Nákupní horečka očima mladých blogerek

24. 11. 2017 Články
Rozhovor
Předvánoční nákupy se rozjíždějí v plném proudu a v nákupních centrech začíná šílenství. Co si do něj na chvíli odpočinout? Máte k tomu jedinečnou příležitost. Mezinárodní den bez nákupů letos připadá na sobotu 25. listopadu. Dokážete si jeden den v roce nic nekoupit? Přečtěte si rozhovor na konci článku. 

Mezinárodní den bez nákupů

Není žádným překvapením, že se tzv. Buy nothing day dostal do Evropy ze Spojených států amerických. V 90. letech minulého století vznikl z iniciativy vancouverského umělce jako protest proti konsumerismu. K jeho vzniku nepochybně přispěl americký svátek Black Fridaykterý probíhá o den dříve, a je naopak oslavou nakupování a synonymem pro zahájení masivní nákupní horečky před Vánoci.

Trochu jiný přístup k věcem

Pokud se každý měsíc divíte, kam se vám poděla výplata z předchozího měsíce, možná najdete viníka právě v nákupech. Kupujete si často zbytečnosti? A co pro vás vlastně taková zbytečnost je? Čím dál tím více lidí se dnes hlásí k minimalistickému způsobu života. Zastávají teorii, že k vedení spokojeného života nepotřebujete být obklopeni hromadou věcí a skříň vám nemusí přetékat oblečením.

K podobnému způsobu života došly i 3 mladé dámy. Všechny jsou blogerky a v určité fázi života dospěly k tomu, že jen skrz hezké oblečení a doplňky štěstí nenajdou. Začaly tvořit, cestovat a dělat to, co je baví a zároveň uživí. A boří představy o mladých, krásných slečnách, které většinu dne tráví líčením. Přečtěte si, jak se na nakupování dívají ony.

Život podle Weef, Anie Songe a Kate Rezkové

Veronika Šubrtová alias Weef na svém blogu Weef’s World razí jednoduché heslo Míň věcí, víc zážitků. Tvrdí, že život je příliš krátký na to, abychom ho trávili děláním něčeho, co nás nebaví, co nám nedává smysl. Proto se rozhodla dělat to, co ji baví – cestovat a pracovat na volné noze.
Weef Zdroj: archiv www.weefsworld.eu

 

Anie Songe je další z mladých blogerek a cestovatelek, která se rozhodla vzít život do vlastních rukou. Po bydlení v Londýně, Thajsku a svatbě na Bali se vrátila zpět do Čech. Vydala knížku Továrna na sny a s pozitivismem sobě vlastním tvoří, píše a fotí.
Anie Songe Zdroj: Lukáš Denemarek

 

Kate Rezková Youtuberka a začínající zpěvačka, která zásobuje svoje fanoušky pozitivní energií, motivačními videi a úvahami o životě. Ráda maluje, cestuje po ČR a také koketuje s moderováním. Nedávno vydala knihu Sama sobě majákem.
Kate Rezková Zdroj: archiv Kate Rezkové

1)  Jakou zbytečnost jste si v poslední době koupila?

Weef: Ehm, dekorativní světýlka do nového bytu. Ale nejsou zbytečný, dělají z mýho pracovního prostoru nejkrásnější místo ever. 🙂 Jinak nic. 🙂
Anie Songe: Já se snažím zbytečnosti nekupovat a musím se pochválit, že se mi to fakt daří, takže si opravdu nevzpomenu.
Kate Rezková: Čerstvě jsem se přestěhovala do nového bytu a přišlo mi jako báječný nápad si pořídit domáci fontánu. Miluju totiž zvuk tekoucí vody a často si pouštím například vlny na youtube, děsně mě to uklidňuje. Fontána stála 3.000 Kč a jediný, co slyším, je vrčení toho čerpadla uvnitř. Takže z fontány jsem se rychle vyléčila 🙂

2) Je pro Vás těžké neutratit celý den ani korunu?

Weef: Není, jediné, co se mi těžce odříká, je nákup jídla a kafe.
Anie Songe: Vůbec ne. Je to ale asi i tím, že bydlím na konci světa a ke štěstí mi tu stačí mít plný břicho, teplý oblečení a horkej čaj na stole.

Kate Rezková: Je to nesmysl. Už když se zamyslíme jenom nad jídlem. Za něj denně utratit víc jak korunu musíme.

 

3) Bez kterých věcí se neobejdete?

Weef: Jednoznačně bez telefonu, počítače, flašky na vodu, kamery, teplýho oblečení a nabíječek.
Anie Songe: Neobejdu se bez notebooku, telefonu, foťáku, tepláků, čistý peřiny, kartáčku na zuby, bačkor a barev. Jo a taky bez jídla pro mě, manžela, psa i kočku – jinak bychom se asi snědli navzájem a to by nebylo hezký.
Kate Rezková: Když budu mluvit o materiálních věcech a vynechám odpověď jako jsou přátelé a rodina, tak vzhledem k mojí práci, která je zároveň i koníčkem se určitě neobejdu bez telefonu. To je zkrátka realita. Dál určitě sluchátka s hudbou. Bez hudby si nedovedu představit existovat. 🙂

4) Nákupní horečka roste s blížícími se vánočními svátky a lidé zapomínají, že dárek nemusí být z kupovaný, aby udělal radost. Poradila byste čtenářům Edufi tip na dárek, který nemusejí kupovat, ale mohou jej třeba vyrobit?

Weef: Jednoznačně zážitek, ať už jakýkoli. Myslím, že se vždy pojí s nějakou koupí, ale ve výsledku to není materiální věc. Nebo pak něco vlastní výroby, třeba nějaký dobroty, domácí džem atp. Hold jídlo a zážitky, to je za mě top!
Anie Songe: Já moc ráda dárky vyrábím, mně to tvoření celkově baví. Nejraději přetvářím starý kousky na nový, ať už oblečení (každý chce hezkej svetr s jelenem žejo?), nebo bytový doplňky. Neumím dát návod v pár řádcích, ale myslím si, že když dotyčnýho opravdu dobře znáte, na něco přijdete 🙂
Kate Rezková: Já miluju fotky a vzpomínky. I když za to vyvolání se vlastně taky platí. Myslím, že nejdůležitější je prostě být spolu a né vedle sebe. Vzpomínat, smát se, plánovat, těšit se. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.