Trápí vás drahé kreditní karty? Zkonsolidujte je.

10. 11. 2017 Články

Kreditní karta je v podstatě levný úvěr bez ručitele pro lidi s dobrou platební morálkou. Ostatním se může dost prodražit. Poté na scénu přichází konsolidace.

Co je to kreditní karta:

Kreditní karta je forma opakovaného (revolvingového) úvěru – tedy nemusíte o něj žádat opakovaně. Jejím použitím čerpáte půjčku, kterou bance později splácíte. Obvykle se hodí spíše ale k placení zboží nebo služeb, případně pro platby na internetu. Méně výhodný je pro výběr hotovosti z bankomatu, protože bývá obvykle spojen s vyšším poplatkem, než za výběr pomocí debetní karty (ta je spojena s běžným účtem) a je úročen. Ke kreditní kartě se vážou i leckteré poplatky, například za vydání karty, za její vedení, za vedení úvěrového účtu, za výpisy, a různé další.

Výhody kreditní karty:

 • bezúročné období (obvykle 45-55 dnů). Pokud stihnete vyčerpané peníze vrátit v této době, nenaskakují vám žádné úroky.
 • Lze ji jednoduše použít jako finanční rezervu a není potřeba pokaždé o ni znovu žádat.
 • Bývá spojena i s bonusy a slevami u konkrétních prodejců (restaurace, oblečení, a jiné).
 • Hodí se na cesty do zahraničí, například pro platby v autopůjčovnách, nebo za normální útratu (vyhněte se ale raději výběrům z bankomatu).

Nevýhody kreditní karty:

 • Je to lákadlo na utrácení. Při placení „kouskem plastu“ často lidé ztatí pocit, že utrácejí, což se s bankovkami stává méně často.
 • Pokud nestihnete vše vrátit včas, pak se na vás navalí vysoké úroky: v současné době okolo 20%. Pro srovnání – průměrná úroková sazba pro klasický úvěr je cca 9%, ale klidně i méně.
 • Navíc bývá spojena s různými poplatky, které mohou být opravdu vysoké.
 • Kreditní karta je úvěrový produkt a i když z ní nic nečerpáte, je v registrech zapsána jako dluh.

„Kreditka“ se hodí pro klienty, kteří mají v pořádku platební morálku, ideálně navíc i finanční rezervu. Naopak by si ji neměli pořizovat lidé, kteří vášnivě nakupují, k čemuž slevy spojené s kartou vybízejí. Často se pak stane, že máte doma věci, které vlastně vůbec nepotřebujete.

Záchranné lano v podobě konsolidace

Konsolidace, tedy sloučení několika úvěrů do jednoho, nejčastěji spotřebitelských půjček, kontokorentů a kreditních karet. Hodí se pro ty, kteří nad svými dluhy ztratili kontolu a chtějí navíc ušetřit. Konsolidace totiž může ulevit při těchto obtížích:

 • Trápí vás vysoké splátky, které nejdou nijak změnit
 • Splátek je navíc tolik, že nevíte, kterou začít – ztrácíte přehled nad svými závazky
 • Mimo splátek máte ještě další nemalé poplatky spojené s vedením úvěrů

Konsolidace je tedy jednoduše pro ty, kteří mají několik půjček u různých společností a už jejich splácení prostě nezvládají. Může vám ulevit od starostí, když splácíte několik půjček najednou – konsolidovat se dá leccos, třeba klasické úvěry, kontokorenty, ale i námi zmiňované kreditní karty. Díky tomu lze snížit měsíční výdaje až o tisíce korun. Navíc získáte lepší přehled nad svou finanční situací a splácení můžete co nejvíce přizpůsobit svým momentálním možnostem. V případě, že se i přesto dostanete do neočekávaného problému, pak se s jedním věřitelem vyjednává splátkový kalendář výrazně lépe, než když jich je několik.

Konsolidujte!

Tady uvidíte, proč je to super. Úroková sazba kreditních karet je cca 20%, plus další poplatky s kartou spojené. Je dobré si mezi nabídkami konsolidací vybírat ty, které nabízejí banky nebo prověřené nebankovní společnosti. Když se podaří a konsolidace je schválená, můžete se dostat klidně na úrok 3,99%, který nabízí například Zonky. Konsolidace tedy v tomto případě pomůže ušetřit mnoho a mnoho peněz, které pak můžete použít na cokoliv lepšího, než jimi „krmit“ poněkud nenažranou banku. Co třeba večeře ve vyhlášeném podniku, nebo ta vysněná kabelka, okolo které chodíte každé ráno do práce? Každý si jistě najde to svoje, čím by si udělal radost.

 

Komentáře nejsou povoleny.