Úvěrové registry neslouží jen věřitelům. Využijte je ve svůj prospěch!

10. 4. 2018 Články
Novinka

Často si říkáte, co to ty úvěrové registry jsou a proč do nich poskytovatelé půjček nahlíží pokaždé, když si o půjčku zažádáte? Mnoho lidí vidí v registru strašáka, který jim zamezí přístup k půjčce. Opak může být pravdou. Dobrá platební historie vám přístup k penězům dokonce ulehčí.

Záškoláci a jedničkáři

Častým mýtem o úvěrových registrech je, že v nich najdete jen hříšníky, kteří nespláceli své splátky včas, nebo lidi, vůči kterým je vedena exekuce. Omyl! V registrech jsou zapsáni všichni, kteří spláceli nebo v současnosti splácejí půjčku u ověřených poskytovatelů.

Dokonce i ti, kteří o půjčku žádali, ale nebyla jim schválena. Podobné údaje pomáhají poskytovatelům půjček předpovědět schopnost klienta splácet, přičemž dobrá či špatná úvěrová historie může ovlivnit výsledek žádosti. Dobré splácení v minulosti může pomoct k sjednání výhodnějších podmínek i zrychlení schvalovacího procesu.

 

Přísnost = bezpečný poskytovatel

Každému se občas stane, že pod návalem každodenních povinností nestihl zaplatit splátku včas. Někdy se to podaří i u účtu za telefon, internet nebo elektřinu. To ale nic neznamená. Při žádosti hraje roli především výše pozdních splátek, délka a pravidelnost takových zpoždění. Pokud jste jednou zapomněli vrátit tisícovku na svoji kreditku včas, nemusíte házet flintu do žita.

Úvěrové registry pomáhají zabraňovat předluženosti klientů, nebo dokonce jejich osobnímu bankrotu. Ne každý si dokáže správně nastavit strop svého zadlužení tak, aby bez větších potíží dokázal úvěr splácet. I díky registrům jednoduše rozpoznáte slušné společnosti od lichvářů. Společnosti, které registry nevyužívají, jsou na první pohled podezřelé. Buďme k sobě upřímní, kdo by vám půjčil bez toho, aby věděl, jestli se mu jednou peníze vrátí?

 

Dobré splácení se vyplatí

Možná se to na první pohled nezdá, ale úvěrové registry mají i svou výhodu. Žadateli mohou v některých případech dobře posloužit. Stačí využít svou dobrou platební morálku z minulosti. Pozitivní záznam v registru může schválení žádosti urychlit a zjednodušit. Věřitel může klientovi nabídnout i výhodnější podmínky, pokud usoudí, že je málo pravděpodobné, aby klient půjčku nesplácel. Paradoxem je, že dlužník s dobrou úvěrovou minulostí je žádanější a důvěryhodnější než klient, který žádá o půjčku poprvé.

Komentáře nejsou povoleny.