Vybíráme notebook pro studenta, pracanta i hráče

7. 6. 2017 Články

Notebook dnes již neodmyslitelně patří ke standardní výbavě většiny z nás. Požadavky na jeho použití jsou však různé. Přemýšlíte nad zařízením 2v1 nebo chcete spíš menší klasickou verzi vhodnou na cestování? I jako vášniví hráči seženete z řad notebooků parádní stroj. Jenže s kvalitou roste i cena a za herní notebook dáte klidně i více jak 100 000 Kč. My se držíme s cenami při zemi. Vybrali jsme notebook pro každého z vás, tak čtěte dál.

Notebooků je na trhu nepřeberné množství a často se stává, že si nevíte rady s výběrem. Na začátku je potřeba si položit tyto zásadní otázky:

  • K čemu budu notebook používat?
  • Co od něj očekávám?
  • Kde s ním budu pracovat?

Protože od toho se pak odvíjí úplně všechno.

Typy notebooků

Existují notebooky cestovní, hybridní, herní i pracovní. Na co však budete notebook používat? Pokud se chystáte cestovat,doporučujeme vám spíše menší a lehčí stroj. Jste hráč? Herní notebooky jsou bohužel poměrně neskladnou záležitostí. Za cenu herního přístroje seženete navíc mnohem lepší desktop. Zajímavá jsou zařízení 2v1. Na práci používáte klasický notebook, ale během chvíle si z něj můžete udělat tablet a sledovat na něm v pohodlí domova třeba filmy. Pracovní notebook zase musí být skladný i dostatečně výkonný. Výkonná baterie je přitom zcela zásadní, protože i na služební cestě musí mít člověk po ruce notebook, jehož prostřednictvím plní pracovní úkoly. Dali jsme si za úkol najít ideální zařízení pro různé typy lidí. Protože nejsme milionáři (a předpokládáme, že vy také ne), stanovili jsme si maximální rozpočet 15 000 Kč. Dost bylo teorie, pojďme si představit náš TOP výběr.

Pro studenta

Student potřebuje svižný notebook s kvalitní výdrží. Vybrali jsme Lenovo YOGA 510-14ISK. Ten v sobě skrývá osvědčený procesor od Intelu, 1TB disk a již předinstalovaný operační systém Windows 10. Výrobce navíc slibuje výdrž baterie až 8 a půl hodiny, což není málo. Notebook je navíc konvertibilní, tedy vhodný pro práci, prezentace, ale i pro domácí použití. Z předpokládaného budgetu jsme ušetřili pouhou korunu, zařízení totiž stojí 14 999 Kč na eshopu CZC.cz


Pro pracanta

Pro ty, kteří shánějí notebook do práce, jsme v rámci daného budgetu bohužel nesehnali dostačující zařízení. Pokud si však připlatíme a zvýšíme nastavený rozpočet o pouhou tisícikorunu pořídíme velmi slušný Dell Inspiron 13z. Ten je opět konvertibilní, přičemž úsporu místa ocení zejména ti, kteří k cestě do zaměstnání využívají například prostředky hromadné dopravy. Dále nabízí procesor 6. generace Intel Core i3, dotykový Full HD displej, bluetooth nebo podsvícenou klávesnici. Součástí je OS Windows 10 ve verzi Pro. Společnost Dell se navíc se specializuje právě na pracovní zařízení. S tímto notebookem určitě nešlápnete vedle.

Pro hráče

Notebook pro hráče za 15 000 Kč? Asi vás zklameme, ale na tohle nám stanovený rozpočet stačit určitě nebude. Nejlevnější hernínotebook začíná na 20 000 Kč a upřímně, není to nic moc. Pokud chcete rozehrát nejnovější tituly na střední a vyšší úrovni, připravte si minimálně třicet tisíc korun. Za to už dostanete procesor Intel Core i7 a grafickou kartu NVIDIA GeForce 1050, což je karta střední třídy. Pokud máte hluboko do kapsy, volba je jasná a v tomto směru svou službu splníi klasický desktopový stroj.

Pro každodenní použití

Notebooků pro každodenní použití je nepřeberné množství. Buďte ale s výběrem obezřetní. Připlaťte si za za lepší operační paměť, větší disk a lepší procesor. Ušetřit můžete naopak třeba na SSD disku.

Další variantou je samozřejmě i nákup staršího zařízení z bazaru. Na Facebooku je plno skupin, které takovou možnost nabízí. Zboží sice seženete levněji, ale většinou již není v záruce, má nejasný původ a vy ani nevíte, jak s ním bylo zacházeno předchozím majitelem. Pořád navíc kupujete spotřební zboží, jehož životnost není vysoká. A klidně se tak může stát, že koupíte starší kousek na bazaru a on se vám hned druhý den rozbije.

Komentáře nejsou povoleny.