Zaměstnanecké benefity: s čím můžete počítat a co už je nadstandard?

18. 10. 2018 Články

Trh práce zažívá těžké časy. Volných míst je nespočet, firmy musí o zaměstnance doslova bojovat a kandidáti jsou v pozici, kdy si mohou vybírat. A firmy jsou nuceny sahat hlouběji a hlouběji do kapsy. Slušně platit už většinou nestačí, a zaměstnanci si tak mohou užívat čím dál více výhod.

Mzda je rozhodující pro více než polovinu uchazečů o zaměstnání, druhým nejdůležitějším faktorem bývá dojezdová vzdálenost a pracovní doba. Pokud však jde o střední a vrcholový management, kde je nadprůměrná mzda brána jako samozřejmost, rozhoduje především pracovní náplň. Roli hraje i příjemné pracovní prostředí, lokalita a benefity, které mohou pohnout s miskou vah při rozhodování se mezi dvěma obdobně ohodnocenými pozicemi.

Jaké benefity jsou v dnešní době běžné, které jsou nadstandard a co zaměstnanci ocení nejvíce? O to se s námi podělí Recruitment & Employer Branding specialistka Martina Malíková z českého Home Creditu.

“U nás v Home Creditu nabízíme týden dovolené navíc, 3 dny zdravotního volna (sick days), MultiSport kartu, příspěvek na penzijní připojištění, vzdělávací kurzy, volnočasové poukázky, zvýhodněnou kreditní kartu či další slevy na naše služby, mobilní telefon a notebook, případně i služební auto”, říká Malíková.

 

Sportovní aktivity nabízí 7 z 10 firem

Stejně, jako Home Credit, nabízí příspěvek na sportovní aktivity (MultiSport, ActivePass) 70% firem. Liší se však výše příspěvku – třetina firem je hradí kompletně.

Pro aktivní sportovce je MultiSport karta velmi žádaným benefitem, který jim měsíčně ušetří stovky až tisíce korun.

“Nejdůležitější benefit je pro mě karta MultiSport, která mi ušetří spoustu peněz. Dříve jsem za neomezenou permanentku utratila 1700 Kč měsíčně, teď chodím na Multisportku. A když zrovna netrénuji, můžu kartu využít i na volný vstup do bazénu, wellness či sauny – a to se obzvlášť teď na podzim bude hodit”, popisuje Markéta Zvolská, specialistka na sociální sítě Home Creditu.

 

Stravenky – benefit nebo samozřejmost?

Příspěvek na stravování je ve většině firem brán jako užitečný, avšak nijak výjimečný, benefit. Výjimkou mnohdy bývají výrobní firmy s vlastní jídelnou, které dotují zaměstnanecké obědy. Ti se tak mohou nasytit za cenu okolo 30 Kč.

“Za standardní benefity se dnes určitě považují stravenky či týden dovolené navíc, než je dáno zákonem, tedy 5 týdnů, dále pak dny zdravotního volna (sick days). Co se týče dalších benefitů, je to individuální, v současné situaci, kdy je nezaměstnanost na trhu práce téměř žádná, se však firmy snaží nabídnout svým zaměstnancům lepší benefity než konkurence a udržet si je tak”, říká HR Home Creditu.

 

O čem zaměstnanci sní?

Největší zájem mají zaměstnanci o 13. plat, který však mezi firmami zatím není nijak rozšířený. Spousta z nich však volí kvartální či roční odměny, které navíc fungují jako zaručená motivace zaměstnanců.

Vysoko na žebříčku přání je také služební automobil i k soukromým účelům. Na tento benefit však dosáhnou pouze vyšší pozice.

 

Jaké benefity jsou ty nejčastější?

Na první pohled se může zdát, že spousta benefitů je v dnešní době samozřejmostí. Není tomu tak. Velkou roli hraje velikost, tradice i finanční situace firmy. Obecně však lze říci, že ve větších firmách a korporátech získáte benefitů nejvíce. Opakem jsou často malé startupy, které si náklady na zaměstnanecké benefity prozatím nemohou dovolit. Místo toho ale mohou nabídnout příjemnější pracovní prostředí než řada korporátů (mnohdy jde o stylové kanceláře jak z magazínu o bydlení) i flexibilnější pracovní dobu, často s možností home office.

Nejčastější zaměstnanecké benefity:

  • Stravenky
  • MultiSport karta
  • Občerstvení na pracovišti
  • Týden dovolené navíc
  • Volnočasové poukázky
  • Sick days
  • Penzijní připojištění
  • Slevy na produkty

Komentáře nejsou povoleny.