Ze života zastaváren: co byste si měli ohlídat a jak správně reklamovat?

4. 12. 2017 Články

Ne každý má to štěstí, aby měl na růžích ustláno. Život někdy přináší situace, které je potřeba řešit okamžitě. Ale ouha, co dělat, když se skrz vaši peněženku prohání vítr a vaše okolí vám odmítá podat pomocnou ruku? Pak je tu ona: zastavána. Zástava je vlastně forma krátkodobé půjčky. Pokud potřebujete rychle hotovost, může vám vyřešit vaši situaci. Víte, jak tenhle byznys funguje? Nenechte se vodit za nos!

Pravidla zastavárny

Zastavárny jsou jednou z těch úplně nejméně výhodných cest, jak získat peníze. Funguje to tak, že od vás vykoupí nabídnutou věc, za kterou vám vyplatí pouze část její hodnoty. Provozovatelé zastaváren moc dobře vědí, že lidé se do ní obvykle vypravují ve stavu nouze, a podle toho stanoví cenu – pro vás velmi nevýhodnou. Je to z toho důvodu, že se tím jistí. Je to totiž riziko: oni vám vyplatí peníze a sami pak mohou klidně dlouho čekat, než se věc prodá. Zároveň vám, jako majiteli oné věci stanoví čas (obvykle tak týden až měsíc) na splacení všech peněz i s úrokem (který nebývá zrovna malý), abyste věc získali zpátky.

Pokud není ve vašich možnostech zastavenou věc vykoupit v termínu, pak je nutné do zastavárny zajít, zaplatit smluvené úroky a požádat o prodloužení smlouvy. Když se stane, že nezaplatíte peníze včas a nemáte ani na úroky, pak o zastavenou věc jednoduše přicházíte. Prodají ji. Často za mnohem vyšší cenu, než z jakou ji od vás vykoupili. Na druhou stranu se ale při nezaplacení nemusíte bát exekucedluh byl totiž už předem uhrazen hodnotou oné zastavené věci.

Ve zkratce to tedy vypadá následovně:
Přijdete do zástavárny a zástavárník si danou věc prohlédne a navrhne částku, kterou vám za danou věc „půjčí“. Pokud se vám nabídka bude pozdávat a kývnete si, pak sepíšete zástavní smlouvu. Ta platí do určitého data. Do té doby si můžete věc za vypůjčenou částku navýšenou o provizi vyzvednout, nebo za poplatek prodloužit zástavní lhůtu. Pokud tak neučiníte a věc si nevyzvednete, ani neprodloužíte lhůtu, věc propadá zástavárně.

Základní pravidla:

  • Prodávající musí být starší 18 let.
  • Musí se identifikovat prodávající podle dokladu.
  • Zastavárna nesmí nic prodávat ani přijímat do zástavy v noční době, tedy od 22:00 do 6:00.
  • I zboží ze zastavárny lze reklamovat.

Výhody a nevýhody

Jako hlavní a vlastně téměř jedinou výhodu lze pokládat to, že peníze dostanete vyplacené ihned. Naopak nevýhod je spoustu. Při využití zastavárny získáte jen malou část hodnoty věci (cca 25-50% u těch méně solidních, někde až 80% hodnoty u těch „lepších“) a není to ani výhodné z pohledu úrokové sazby, která je klidně až 10% týdně. V přepočtu na roční úrokovou sazbu to je neuvěřitelných 520%.

Příklad:
Do zastavárny přijdete s telefonem, který byste za normálních okolností prodali za 5000 Kč. Zastavárník vám obvykle nabídne cenu ale mnohem nižší, tedy třeba 3000 Kč, ale klidně i nižší. Pokud telefon budete chtít po týdnu zpět, bude vás stát v našem případě 3500 Kč.

S čím se nejčastěji lidí zastavují v zastavárně

Zastavit se dá leccos. Ideálně ale cennější věci, jako mobilní telefony, tablety, počítače, foťáky, televize, různé spotřebiče, ale i další elektronika a nejen ta. V repertoáru můžete najít klidně i „poklady“ v podobě hudebních nástrojů, mincí, starožitných šperků nebo uměleckých děl. Z pohledu návštěvníka – kupce to může být fajn úlovek za zlomek ceny, kterou by daná věc měla na aukci nebo ve starožitnictví.

Sůl nad zlato? Takové 24 karátové zlato se dnes vykupuje za cenu okolo 850 – 890 Kč/g (cena na burze je momentálně 900 Kč/g – údaj z prosince 2017, pozn. red.).

Chcete-li se něčeho definitivně zbavit, existuje více způsobů, jak to provést. Pokud máte přiměřený dostatek času, pak určitě prodávejte tam, kde na tom neproděláte. Například s cennou starožitností, třeba šperkem po prababičce, porcelánem nebo obrázkem rozhodně zamiřte do starožitnictví, nebo danou věc nabídněte přímo v aukci. Jestliže totiž zamíříte do zastavárny, nejspíš pak bude vaše ztráta leckdy až velmi citelná. A jak prodávat věci přímo na internetu? Přečtěte si náš článek, který vám poradí, jak se nejlépe zbavit nepoužívaných věcí.

 

 

Komentáře nejsou povoleny.